#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Vliv aplikačního režimu na rychlost pronikání diklofenaku kožní bariérou

6. 3. 2017

Transdermální aplikace nesteroidních antiflogistik představuje u onemocnění pohybového aparátu často používanou lokální léčbu. Transdermální technologie se stále zdokonaluje. Prioritní snahou je zvýšit prostupnost kožní bariéry, aby se dosáhlo klinicky účinné koncentrace léčiva v cílových tkáních.

Úvod

Významnou součástí farmakologického účinku lokálně aplikovaných látek je tvorba rezervoáru ve stratum corneum (SC). Tato kožní vrstva disponuje určitou kapacitou pro uložení lokálně aplikovaných látek po delší dobu. Ukládání bylo po lokálním podání potvrzeno např. u kortikosteroidů, kofeinu, nikotinu, diklofenaku (DF) a chemických UV filtrů. Na vznik rezervoáru má vliv koncentrace látky a její rozpustnost, vazebná kapacita proteinů, perkutánní absorpce a způsob aplikace.

Cílem studie švýcarských a belgických vědců bylo prozkoumat tvorbu rezervoáru DF v kůži, jeho vyprazdňování a zjistit biologickou dostupnost DF v čase při použití různých aplikačních technik.

Sledovaný soubor a metodika studie

Studie se zúčastnilo celkem 60 zdravých dobrovolníků, kterým bylo naneseno na volární stranu předloktí 12 mg DF v formě přípravku Voltaren Emulgel s 1% koncentrací. Přípravek byl jemně vtírán po dobu 20 minut do randomizovaných kruhových oblastí kůže o velikosti 7 cm2. Byly použity 3 aplikační režimy:

  1. otevřená pasivní aplikace (bez okluze); 
  2. uzavřená okluzivní aplikace (pasivní difuze probíhající pod semiokluzivní navlhčenou houbou); 
  3. iontoforetická elektricky asistovaná aplikace (stejnosměrný proud 0,2 mA/cm2; katoda).

Poté byl proveden methylnikotinátový (MN) test. Aplikace MN vyvolá v místě podání vazodilataci a erytém. V přítomnosti DF reakce na MN klesá v závislosti na koncentraci DF. Rychlá inhibice vazoaktivní reakce může indikovat existenci dermálního DF rezervoáru. MN reakce po počáteční aplikaci diklofenaku byly sledovány v po 1,5; 6; 24; 32; 48; 72; 96 a 120 hodinách. Měření probíhalo kvantitativně metodou laserového dopplerovského vyšetření průtoku krve a kolorimetricky za použití chromametru.

Výsledky

Za 1,5 hodiny po aplikaci DF bylo možné pozorovat zřetelnou inhibici MN reakce při použití okluze a iontoforézy. U otevřené aplikace inhibice nastala až za 6 hodin po aplikaci. V časovém úseku 6−32 hodin bylo možné sledovat signifikantní inhibici na všech oblastech kůže ošetřených DF. V případě iontoforetické aplikace trvala inhibice 32 hodin, u uzavřené a pasivní aplikace přetrvala 48 hodin. Po 72 hodinách byla pozorovatelná pouze u pasivní aplikace. Po 96 a 120 hodinách nedošlo k inhibici ani v jednom případě.

Závěr

Výsledky jednoznačně ukázaly, že tvorba a vyprazdňování rezervoáru DF v kůži závisí na aplikačním režimu. Penetraci lokálně aplikovaných látek zvyšuje okluze, hydratace kůže a vodivost. Zvýšená transdermální penetrace vede k rychlejší tvorbě a vyprazdňování rezervoáru a k rychlému průniku aktivních látek do cílové tkáně. To může významně zlepšit výsledky fyzioterapeutické léčby.

(lkt)

Zdroj: Clijsen R., Baeyens J. P., Barel A. O., Clarys P. In vivo determination of the diclofenac skin reservoir: comparison between passive, occlusive, and iontophoretic application. Drug Des Devel Ther 2015; 9: 835−840, doi: 10.2147/DDDT.S76002.



Štítky
Farmacie Farmaceutický asistent
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#