Účinnost znecitlivujících zubních past při léčbě dentinové hypersenzitivity − systematický přehled a metaanalýza
Metaanalýza publikovaná v srpnovém vydání Journal of Dentistry se věnovala účinkům znecitlivujících zubních past na hypersenzitivní dentin v porovnání s negativní kontrolou.
Zdroje a výběr studií
V rámci této metaanalýzy bylo prohledáno pět databází, ze kterých byly vybrány relevantní články k tématu. Jednalo se o randomizované kontrolované studie vydané do listopadu 2017, které hodnotily účinky znecitlivujících zubních past s obsahem různých aktivních látek proti dentinové hypersenzitivitě a porovnávaly je se zubními pastami bez speciálního složení. Všechny studie probíhaly u pacientů s hypersenzitivním dentinem. Metaanalýza dodržela doporučené pokyny iniciativy Cochrane k vyloučení předpojatosti, kvalita studií byla zhodnocena nástrojem GRADE.
Hodnocená data a výsledná zjištění
Z databází bylo vybráno 53 randomizovaných kontrolovaných studií s celkem 4796 účastníky. Z výsledků vyplývá, že zubní pasty obsahující aktivní znecitlivující složky měly prokazatelně lepší účinek než negativní kontroly. Kvalita důkazů se však lišila. Nejslaběji prokazatelnou účinnost měly zubní pasty se stronciem a amorfním fosforečnanem vápenatým. Zubní pasty s obsahem draslíku, stroncia a fluoridu cínatého měly důkazy o nízké kvalitě, u dalších pěti druhů speciálních zubních past, mj. s obsahem argininu či nano-hydroxyapatitu, byly důkazy vyhodnocené jako střední kvality.
Závěr a diskuse
Výsledky této metaanalýzy podporují předpoklad, že zubní pasty obsahující arginin, draslík, fluorid cínatý, fosfokřemičitan vápenatý a nano-hydroxyapatit ulevují od příznaků dentinové hypersenzitivity. Autoři práce naopak nepodporují užívání zubních past s obsahem stroncia a amorfního fosforečnanu vápenatého v této indikaci. Celkově je však nutné provést více kvalitních studií na toto téma, které by závěry metaanalýzy potvrdily.
(jez)
Zdroj: Hu M. L., Zheng G., Zhang Y. D. Effect of desensitizing toothpastes on dentine hypersensitivity: a systematic review and meta-analysis. J Dent 2018 Aug; 75: 12−21, doi: 10.1016/j.jdent.2018.05.012.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Farmacie Ortodoncie Stomatologie Farmaceutický asistent Dentální hygienistkaOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Antibiotika na nachlazení nezabírají! Jak můžeme zpomalit šíření rezistence?
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Prof. Jan Škrha: Metformin je bezpečný, ale je třeba jej bezpečně užívat a léčbu kontrolovat
- Ibuprofen jako alternativa antibiotik při léčbě infekcí močových cest
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
Mohlo by vás zajímat
- Kombinace nutričních doplňků zlepšuje inzulinovou senzitivitu u nemocných s metabolickým syndromem
- Nutraceutika a jejich ovlivnění mírného kardiometabolického rizika
- Nutraceutický účinek Armolipidu Plus ve snižování celkového a LDL cholesterolu u jedinců s mírnou až středně závažnou dyslipidemií
- Jak ovlivňují lipidový profil nutraceutika z mořských ryb?
- Vliv kombinace nutraceutik na remodelaci levé komory srdeční u osob s metabolickým syndromem
- Nutraceutikum Armolipid Plus podle klinických důkazů zlepšuje lipidový profil − metaanalýza