Pulzová vlna a její determinanty − stanovení referenčních hodnot
Rychlost šíření pulzové vlny (PWV) je přímým měřítkem aortální tuhosti a stává se stále důležitějším parametrem v odhadu celkového kardiovaskulárního (KV) rizika. Užití této metody v klinické praxi limitovala absence referenčních hodnot. Rozsáhlá evropská studie publikovaná v roce 2010 se soustředila na determinanty ovlivňující PWV vzhledem k riziku rozvoje KV chorob a na stanovení referenčních hodnot PWV.
Úvod
PWV (pulse wave velocity) se měří pomocí speciálních přístrojů na principu tonometru, ultrasonografu či oscilometru. PWV charakterizuje míru rigidity příslušného úseku tepenného řečiště. Obecně se dá říci, že čím rychleji se tlaková vlna šíří, tím tužší je studovaná céva. Řada studií prokázala asociaci tepenné tuhosti s rizikem rozvoje KV chorob.
Zavedení PWV do rutinní klinické praxe bránila absence referenčních hodnot. Doporučení pro terapii hypertenze Evropské společnosti pro hypertenzi (ESH) a Evropské společnosti pro kardiologii (ESC) z roku 2007 stanovilo fixní prahovou hodnotu PWV na 12 m/s. Tento výsledek se opíral o publikované epidemiologické studie, ale nebral v úvahu další determinanty, jež mohou hodnotu PWV ovlivnit. Tuto situaci změnila až rozsáhlá studie publikovaná v roce 2010.
Metodika
Údaje o PWV a dalších klinických parametrech byly shromážděny od 16 867 osob ze 13 klinických center 8 evropských zemích. Z nich bylo 11 092 bez zjevného KV onemocnění, bez diabetu a bez léčby antihypertenzivy nebo hypolipidemiky. Podskupina 1 455 osob s normální nebo optimální hodnotou krevního tlaku tvořila referenční skupinu pro hodnoty PWV. Účastníci byli stratifikováni podle dekády věku.
Referenční hodnoty PWV
Výsledky ukázaly, že normální hodnoty PVW rostou lineárně s věkem. V referenční skupině činila průměrná hodnota PWV u osob ve věku < 30 let 6,2 m/s, ve věku 30−39 let 6,5 m/s, ve věku 40−49 let 7,2 m/s, ve věku 50−59 let 8,3 m/s, ve věku 60−69 let 10,3 m/s a u osob starších 70 let 10,9 m/s.
Faktory ovlivňující PWV
Po korekci výsledků PWV na věk a tlak krve bylo zjištěno, že kouření a dyslipidémie nemají na hodnotu PWV významný vliv a pohlaví tuto hodnotu ovlivňuje zanedbatelně. Výrazný vliv na PWV měl věk a tlak krve. Pro ilustraci: ve věkové skupině 50−59 let v případě normálního tlaku krve činila průměrná hodnota PVW 8,3 m/s, při vyšších hodnotách normotenze činila 8,8 m/s, při hypertenzi I. stupně dosahovala 9,6 m/s a při hypertenzi II. a III. stupně pak 10,5 m/s. Hypertenze spolu s rostoucím věkem tak tvoří významné rizikové faktory ovlivňující hodnotu PWV.
(holi)
Zdroj: The Reference Values for Arterial Stiffness’ Collaboration. Determinants of pulse wave velocity in healthy people and in the presence of cardiovascular risk factors: 'establishing normal and reference values'. Eur Heart J 2010; 31 (19): 2338–2350, doi: 10.1093/eurheartj/ehq165.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Farmacie Farmaceutický asistentOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Prof. Jan Škrha: Metformin je bezpečný, ale je třeba jej bezpečně užívat a léčbu kontrolovat
- Ibuprofen jako alternativa antibiotik při léčbě infekcí močových cest
- Infekce se v Americe po příjezdu Kolumba šířily nesrovnatelně déle, než se traduje
Mohlo by vás zajímat
- Nutraceutický účinek Armolipidu Plus ve snižování celkového a LDL cholesterolu u jedinců s mírnou až středně závažnou dyslipidemií
- Kombinace nutričních doplňků zlepšuje inzulinovou senzitivitu u nemocných s metabolickým syndromem
- Jak ovlivňují lipidový profil nutraceutika z mořských ryb?
- Nutraceutika a jejich ovlivnění mírného kardiometabolického rizika
- Vliv kombinace nutraceutik na remodelaci levé komory srdeční u osob s metabolickým syndromem
- Nutraceutikum Armolipid Plus podle klinických důkazů zlepšuje lipidový profil − metaanalýza