Nesteroidní protizánětlivé látky mohou mít negativní vliv na fertilitu
Na posledním kongresu Evropské ligy proti revmatismu (EULAR) byla prezentována studie zabývající se možným negativním vlivem nesteroidních protizánětlivých látek na fertilitu žen.
Nesteroidní protizánětlivé látky (NSAIDs) patří mezi nejčastěji volně prodávané i předepisované látky u žen ve fertilním věku. Lékaři i lékárníci jsou si dobře vědomi jejich nežádoucích účinků na gastrointestinální či kardiovaskulární systém. Také jsou dobře známa rizika jejich podávání těhotným ženám ke konci těhotenství, především v období před porodem, kdy NSAIDs mohou prodlužovat porod, způsobit předčasný uzávěr ductus arteriosus u fetu a zvýšit riziko poporodního krvácení. Malá pozornost však zatím byla věnována jejich možnému negativnímu vlivu na ovulaci, přestože první zmínky o této problematice se v literatuře objevily již před 20 lety.
NSAIDs blokují enzymy cyklooxygenázu 1 a 2 (COX-1, COX-2), které katalyzují syntézu pro organismus významných prostaglandinů. Izoenzym COX-2 má důležitou roli v ovariích během vývoje folikulů. Jeho blokáda v důsledku podávání NSAIDs může reverzibilně vést ke vzniku syndromu luteinizovaného neprasklého folikulu (LUFS), při kterém nedochází k ruptuře zralého folikulu a uvolnění oocytu, tedy k ovulaci.
Design, průběh a výsledky studie
Na posledním kongresu Evropské ligy proti revmatismu (EULAR, Annual European Congress of Rheumatology) byla prezentována studie zabývající se vlivem nesteroidních protizánětlivých látek na fertilitu. Této studie se zúčastnilo celkem 39 žen ve fertilním věku, které trpěly mírnou bolestí zad. Ženy byly náhodně rozděleny do 4 skupin, které užívaly buď diklofenak (100 mg 1× denně), naproxen (500 mg 2× denně), etorikoxib (90 mg jednou denně), nebo žádné léčivo (kontrolní skupina).
Účastnice studie začaly s užíváním medikace 10. den menstruačního cyklu a pokračovaly v užívání po dobu následujících 10 dní. Na začátku studie byly změřeny hladiny progesteronu, pomocí ultrazvuku byly vyšetřeny vaječníky a stanovena velikost dominantního folikulu. Po 10 dnech léčby byla vyšetření zopakována.
Z účastnic léčených NSAIDs ovulovalo ve skupině s diklofenakem 6,3 % žen, ve skupině s naproxenem 25,0 % žen a ve skupině s etorikoxibem 27,3 % žen. V kontrolní skupině došlo k ovulaci u 100 % žen. Ve všech třech skupinách žen, které užívaly NSAIDs, byl zjištěn pokles hladin progesteronu a přibližně u třetiny došlo k vývoji funkční ovariální cysty. Po vysazení NSAIDs se ovulace normalizovala.
Závěr
Podávání NSAIDs může vést k inhibici ovulace. Autoři studie doporučují, aby se zjištěná rizika brala do úvahy při podávání NSAIDs ženám ve fertilním věku, které plánují otěhotnět. Pokud to klinický stav dovolí, bylo by rozumné u těchto pacientek nahradit NSAIDs paracetamolem.
(blu)
Zdroje:
1. Salman S., Sherif B., Al-Zohyri A. Effects of some non-steroidal anti-inflammatory drugs on ovulation in women with mild musculoskeletal pain. Annual European Congress of Rheumatology 2015 Jun 11; doi: 10.1136/annrheumdis-2015-eular.1062.
2. Hulisz D. Nonsteroidal anti-inflammatory drugs and infertility. Medscape Pharmacist 2015 Dec 23.
Dostupné na: http://www.medscape.com/viewarticle/856186
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Antibiotika na nachlazení nezabírají! Jak můžeme zpomalit šíření rezistence?
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Prof. Jan Škrha: Metformin je bezpečný, ale je třeba jej bezpečně užívat a léčbu kontrolovat
- Ibuprofen jako alternativa antibiotik při léčbě infekcí močových cest
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie