#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Lokální aplikace diklofenaku a jeho účinnost při osteoartróze kolene

6. 3. 2017

Topická aplikace nesteroidních protizánětlivých látek (NSAIDs) je alternativou k perorálnímu podání těchto léčiv. Na účinnost a bezpečnost lokálního podání diklofenaku u pacientů s osteoartrózou (OA) se zaměřila studie provedená na 60 revmatologických a ortopedických pracovištích v USA.

Cíl studie

Randomizovaná dvojitě zaslepená multicentrická studie zkoumala účinnost a bezpečnost topické aplikace 1% diklofenaku sodného při osteoartróze kolenního kloubu. Autoři studie poukázali na dřívější zjištění, že topická aplikace NSAIDs vykazuje stejné účinky jako perorálně podané NSAIDs, ovšem s výrazně nižší systémovou zátěží pro pacienty. Upozornili také na metaanalýzy, které prokázaly u topické aplikace kapsaicinu a salicylátů pouze omezený efekt na bolest při OA kolene.

Metodika studie

Do studie bylo zapojeno 420 pacientů (můžu i žen ≥ 35 let) s osteoartrózou kolene v 1.−3. stadiu hodnoceném dle Kellgrena a Lawrence, která trvala déle než 6 měsíců. Pacienti byli rozděleni do dvou skupin – první z nich si po dobu 12 týdnů 4× denně aplikovala na kloub 4 g gelu s obsahem diklofenaku (208 pacientů), druhá skupina používala stejné množství gelu bez obsahu diklofenaku (212 pacientů).

K hodnocení účinnosti po 1., 4., 8. a 12. týdnu trvání studie bylo použito skóre WOMAC (Western Ontario and MacMaster Universities Osteoarthritis Index), jež se zaměřuje na bolest, ztuhlost kloubů a omezení běžných denních aktivit. Dále se hodnotila bolest při pohybu po 4 týdnech aplikace gelu. Celkové zhodnocení přínosu léčby proběhlo po 12 týdnech.

Výsledky – účinnost

Při závěrečném hodnocení bolesti a funkce kloubů po 12týdenním období vykazovala skupina používající gel s diklofenakem zmírnění bolesti hodnocené dle indexu WOMAC o 52,6 %, druhá skupina o 43,1 % (p = 0,008). Zlepšení funkce kloubů uvedlo 49,7 % pacientů ze skupiny s topicky podávaným diklofenakem, zatímco u placebové skupiny šlo o 39,4 % (p = 0,004). Bolest při pohybu významně ustoupila po 4 týdnech aplikace diklofenaku. S diklofenakem bylo spokojeno 56 % pacientů.

Výsledky – bezpečnost

Bezpečnost byla hodnocena na základě klinického hodnocení laboratorních dat, měření životních funkcí, fyzikálního vyšetření a výskytu nežádoucích účinků. Nežádoucí účinky související s léčbou byly pozorovány u 7,7 % pacientů, kteří si aplikovali diklofenak. V placebové skupině to bylo 4,2 %. Nejčastějším nežádoucím účinkem byla dermatitida v místě aplikace diklofenaku. Dermatitida je běžně pozorována i při topickém podání jiných NSAIDs. Nežádoucí účinky gastrointestinálního charakteru se objevily u 5,3 % pacientů ze skupiny léčené diklofenakem a u 4,2 % pacientů z placebové skupiny.

Závěr

Topická aplikace gelu s diklofenakem prokázala účinnost v případech, kdy osteoartrózu provází bolesti a funkční omezení. Léčba byla dobře tolerována bez ohledu na stupeň postižení či věk pacientů. Tyto výsledky jsou v souladu s předchozími zjištěními, která se týkají účinnosti a bezpečnosti topické aplikace diklofenaku. Přínosem topické léčby je především minimální systémová zátěž související s podáváním NSAIDs.

(pak)

Zdroj: Baraf H. S., Gold M. S., Clark M. B., Altman R. D. Safety and efficacy of topical diclofenac sodium 1% gel in knee osteoarthritis: a randomized controlled trial. Phys Sportsmed 2010; 38 (2): 19−28. doi: 10.3810/psm.2010.06.1779



Štítky
Farmacie Farmaceutický asistent
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#