Kožní projevy indukované substancí P a CGRP u chronické kopřivky: účinek cetirizinu a dimetindenu
Role nervového systému a jeho neurotransmiterů v patogenezi alergie a zánětu byla zkoumána teprve v posledních letech. Mastocyty vyskytující se v lidské kůži jsou blízce spojeny se zakončeními senzorických nervů, které po podráždění fyzikálními nebo chemickými podněty uvolňují různé neuropeptidy. Vlivu antihistaminik na biologické účinky neuropeptidů se věnovala práce řeckých autorů publikovaná v časopisu Allergy.
Substance P a CGRP v patogenezi alergie a zánětu
Substance P (SP) a CGRP (calcitonin gene-related peptide) jsou pravděpodobně skladovány v periferních a centrálních zakončeních stejných senzorických neuronů a nejspíše jsou uvolňovány společně. Intradermální injekce SP zdravému jedinci typicky vyvolá lokální uvolnění histaminu, vznik pomfu (kopřivkového pupenu) a zarudnutí. Oproti tomu intradermální aplikace CGRP způsobí opožděný perzistentní erytém a o vzniku iniciální lokální reakce se zatím pouze diskutuje.
Cílem prezentované práce bylo prostudovat kožní projevy indukované SP a CGRP u pacientů s pozdní tlakovou kopřivkou (DPU) a chronickou idiopatickou kopřivkou (CIU) v porovnání se zdravými dobrovolníky (HA). Ve druhé části byl v rámci dvojitě zaslepené placebem kontrolované studie v každé skupině hodnocen účinek dvou H1-antagonistů (cetirizinu a dimetindenu) v potlačení vzniku pomfu a zarudnutí.
Projevy indukované SP, CGRP a role histaminu
Studie se zúčastnilo 9 pacientů s CIU, 9 pacientů s DPU a 9 HA. Léčiva, která pacienti s kopřivkou běžně užívali, musela být ve stanovené době před začátkem studie vysazena. 3, 7, 15, 30, 60 a 120 minut po intradermální injekci SP, CGRP, histaminu a vehikula (fosfátový pufr) byly vyhodnoceny kožní reakce (velikost, doba přetrvávání apod.).
V porovnání s HA se u pacientů s CIU projevila zvýšená a déle trvající reakce ve formě pomfu po podání SP a CGRP (p < 0,05) a rovněž zarudnutí bylo rozsáhlejší a déletrvající po podání SP (p < 0,003) a CGRP (p = 0,004). Ve skupině pacientů s DPU byl vznik pomfu a zarudnutí indukovaný SP středně intenzivní v porovnání s pacienty s CIU a s HA.
Cetirizin a dimetinden
Maximální projevy pomfu a zarudnutí, plocha pod křivkou (AUC) grafického vyjádření časové závislosti velikosti kožní reakce a čas do vymizení příznaků byly hodnoceny před podáním látky a 4 hodiny po podání 20 mg cetirizinu, 4 mg dimetindenu nebo placeba.
Projevy indukované SP byly významně potlačeny u HA jen po podání cetirizinu (p < 0,02), ačkoliv jak cetirizin, tak dimetinden ovlivnily kožní projevy v obou skupinách pacientů s kopřivkou (p < 0,05). Rovněž potlačení příznaků indukovaných CGRP podáním obou H1-antihistaminik bylo výraznější u pacientů s chronickou kopřivkou než u HA.
Zdá se, že cetirizin potlačuje kožní projevy indukované SP pravděpodobně modulací G-proteinů, které se účastní aktivace receptoru SP. Tento mechanismus může vysvětlovat větší účinek cetirizinu oproti dimetindenu v redukci kožních příznaků po podání SP. Oba dva H1-antagonisté redukovali počáteční zarudnutí indukované CGRP ve všech testovaných skupinách. Prolongované zarudnutí bylo částečně potlačeno oběma antihistaminiky pouze v případě pacientů s kopřivkou. Vezme-li se v úvahu fakt, že prolongované zarudnutí indukované CGRP má větší rozsah u pacientů s kopřivkou než u HA a že je částečně potlačeno H1-antagonisty u nemocných s kopřivkou, pak lze vyvodit následující:
- Zarudnutí je způsobeno přímým i nepřímým účinkem CGRP na mikrocirkulaci.
- H1-anatgonisté jej potlačují jen nepřímým způsobem, jak je patrné u kopřivky.
Pomfy indukované CGRP nebyly H1-antagonisty ovlivněny. To by mohlo naznačovat buď to, že se histamin nepodílí na jejich rozvoji, nebo že je třeba dosáhnout vyšších než obvyklých koncentrací antihistaminik ve tkáni, aby došlo k potlačení vaskulární permeability.
Závěr
H1-antagonisté částečně potlačují vznik pomfu i zarudnutí po podání SP a pouze zarudnutí indukované CGRP. Ve srovnání se zdravými dobrovolníky byl tento účinek zřetelnější u pacientů s kopřivkou. Celkově byly kožní projevy po podání SP potlačeny ve větší míře cetirizinem než dimetindenem.
(ave)
Zdroj: Borici-Mazi R., Kouridakis S., Kountou-Fili K. Cutaneous responses to substance P and calcitonin gene-related peptide in chronic urticaria: the effect of cetirizine and dimethindene. Allergy 1999; 54 (1): 46−56.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Farmacie Farmaceutický asistentOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Antibiotika na nachlazení nezabírají! Jak můžeme zpomalit šíření rezistence?
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Prof. Jan Škrha: Metformin je bezpečný, ale je třeba jej bezpečně užívat a léčbu kontrolovat
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- Ibuprofen jako alternativa antibiotik při léčbě infekcí močových cest
Mohlo by vás zajímat
- Vliv kombinace nutraceutik na remodelaci levé komory srdeční u osob s metabolickým syndromem
- Nutraceutika a jejich ovlivnění mírného kardiometabolického rizika
- Kombinace nutričních doplňků zlepšuje inzulinovou senzitivitu u nemocných s metabolickým syndromem
- Jak ovlivňují lipidový profil nutraceutika z mořských ryb?
- Nutraceutikum Armolipid Plus podle klinických důkazů zlepšuje lipidový profil − metaanalýza
- Nutraceutický účinek Armolipidu Plus ve snižování celkového a LDL cholesterolu u jedinců s mírnou až středně závažnou dyslipidemií