Kombinace nosních kortikoidů a spreje s obsahem mořské vody v terapii alergické rýmy u dětí
V současné době je k dispozici řada zdravotnických prostředků s obsahem mořské vody ve spreji určených k nosní hygieně a léčbě rýmy infekčního i alergického původu. Jak uvádí studie publikovaná v International Journal of Pediatric Otorhinolaryngology, jejich používání může být efektivní adjuvantní terapií alergické rýmy u dětí.
Design a průběh studie
Otevřené klinické studie se zúčastnilo 61 dětí průměrného věku 6 let (rozpětí 2–15 let), 38 z nich byli chlapci. Všechny děti měly diagnostikovánu středně závažnou až závažnou alergickou rýmu způsobenou plísněmi a prachem a aktuálně trpěly zvýšenou nosní sekrecí a otokem nosní sliznice.
Děti byly randomizovány do třech skupin: 17 pacientů bylo léčeno nazálním kortikoidem, 18 pouze sprejem s obsahem fyziologické mořské vody a 26 kombinací nosního kortikoidu a spreje s mořskou vodou. Jako kortikoid by použit flutikason-propionát nejprve v dávce 200 µg denně po 4 týdny, dále 100 µg denně další 4 týdny a nakonec 50 µg denně poslední 4 týdny. Ve 4., 8. a 12. týdnu proběhly kontroly a vyšetření pacientů na ORL klinice.
Pacienti a jejich rodiče zaznamenávali intenzitu nosních symptomů (svědění, sekrece, obstrukce a kýchání) pomocí bodové škály, součtem pak vzniklo celkové skóre. Dále byla klinicky vyšetřována míra nosní obstrukce a také eozinofilie ve stěrech z nosní sliznice.
Výsledky
Používání spreje s obsahem mořské vody bylo dobře snášeno a nebyly hlášeny žádné nežádoucí účinky. U všech pacientů došlo k významnému zlepšení symptomů a snížení počtu eozinofilů po 12 týdnech léčby. Nejlepšího celkového skóre a nejnižší míry nosní obstrukce dosáhli oproti ostatním skupinám pacienti léčení kombinací nosního kortikoidu a výplachu mořskou vodou, a to ve 4., 8. i 12. týdnu (p < 0,05). Počet eozinofilů byl významně nižší u skupiny s kombinovanou léčbou v 8. a 12. týdnu (p < 0,05). Klinicky zajímavý je především účinek výplachu v týdnech 8–12, kdy již byla podávána redukovaná dávka kortikoidů.
Závěr
Jak se autoři domnívají, výplach mořskou vodou podporuje účinek kortikoidů nejspíše fyzikálním mechanismem – tím, že před aplikací kortikoidů dochází k odstranění nahromaděného sekretu a také ke snížení otoku sliznice. Ačkoliv tedy mořská voda nejspíše nemá přímý protizánětlivý účinek, spreje s jejím obsahem lze doporučit jako adjuvans při terapii nazálními kortikoidy.
(jam)
Zdroj: Chen J. R., Jin L., Li X. Y. The effectiveness of nasal saline irrigation (seawater) in treatment of allergic rhinitis in children. Int J Pediat Otorhinolaryngol 2014; 78 (7): 1115–1118; doi: 10.1016/j.ijporl.2014.04.026.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Prof. Jan Škrha: Metformin je bezpečný, ale je třeba jej bezpečně užívat a léčbu kontrolovat
- Ibuprofen jako alternativa antibiotik při léčbě infekcí močových cest
- Masturbační chování žen v ČR − dotazníková studie