Kombinace kyseliny acetylsalicylové s glycinem pro lepší compliance pacienta
Podmínkou dlouhodobé compliance pacientů k antiagregační terapii kyselinou acetylsalicylovou je její dobrá snášenlivost. Kombinace s glycinem se ukázala z hlediska četnosti výskytu nežádoucích účinků jako výhodné řešení.
Úvod
Kyselina acetylsalicylová (ASA) je v rámci antiagregační terapie stále nejběžněji používanou látkou. Dlouhodobá léčba standardními dávkami (50−500 mg denně) však bývá zatížena gastrointestinálním dyskomfortem, což ve výsledku může vést k přerušení léčby. Mezi nejčastěji uváděné nežádoucí účinky tohoto charakteru patří pyróza, pocit plnosti, říhání, bolesti žaludku a tlak v epigastriu.
Metodika a průběh studie
Cílem neintervenční studie bylo srovnání snášenlivosti kombinace ASA s aminokyselinou glycinem (Gly) a samotné ASA. Výzkumu se účastnilo celkem 1135 pacientů, kteří původně užívali samotnou ASA, klopidogrel nebo tiklopidin. Při zahájení studie respondenti zhodnotili frekvenci dosavadních nežádoucích účinků svého léku slovním vyjádřením („nikdy“, „zřídka“, „někdy“, „často“, „stále“). Po změně terapie na kombinaci ASA-Gly v dávce 100–300 mg byly tyto parametry znovu vyhodnoceny, a to se zaměřením na podskupinu probandů původně užívajících samotnou ASA.
Výsledky
Srovnáním dat tolerability bylo zjištěno, že počet pacientů, kteří udávali současnou terapii bez jakýchkoli sledovaných nežádoucích gastrointestinálních účinků (tzn. „nikdy“), se zvýšil více než dvojnásobně, z 28,2 % (ASA) na 60,6 % (ASA + Gly). Dále kleslo procento odpovědí „stále“ z 8,5 % na 0,5 %.
Studii předčasně přerušilo pouze 10 pacientů, z toho 4 kvůli gastrointestinální intoleranci a další z jiného než farmakologického důvodu.
Shrnutí a závěr
Příčiny zlepšení GIT tolerability ASA + Gly dosud nejsou plně objasněny. Farmakologické vlastnosti spojení těchto látek jsou totožné s čistou ASA a ani histologické analýzy gastrické mukózy neprokázaly významný rozdíl v počtu a velikosti lézí. Na základě získaných výsledků lze uzavřít, že podávání kombinace ASA + Gly má z hlediska snášenlivosti − a tedy i lepší compliance − významnou výhodu oproti kyselině acetylsalicylové bez přidaného glycinu.
(zemt)
Zdroj: Kusche W., Paxinos R., Haselmann J. et al. Acetylsalicylic acid tablets with glycine improve long-term tolerability in antiplatelet drug therapy: results of a noninterventional trial. Adv Ther 2003; 20 (5): 237−245.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- Infekce se v Americe po příjezdu Kolumba šířily nesrovnatelně déle, než se traduje
- Jak může lékárník přispět ke zvýšení bezpečnosti terapie kortikosteroidy a zbavit pacienty obav z jejich nežádoucích účinků?
- Budou nanoléčiva lépe cílit na některé onkologické nemoci?
- Prof. Jan Škrha: Metformin je bezpečný, ale je třeba jej bezpečně užívat a léčbu kontrolovat
Mohlo by vás zajímat
- Vliv kombinace nutraceutik na remodelaci levé komory srdeční u osob s metabolickým syndromem
- Nutraceutikum Armolipid Plus podle klinických důkazů zlepšuje lipidový profil − metaanalýza
- Nutraceutika a jejich ovlivnění mírného kardiometabolického rizika
- Kombinace nutričních doplňků zlepšuje inzulinovou senzitivitu u nemocných s metabolickým syndromem
- Nutraceutický účinek Armolipidu Plus ve snižování celkového a LDL cholesterolu u jedinců s mírnou až středně závažnou dyslipidemií
- Jak ovlivňují lipidový profil nutraceutika z mořských ryb?