Alternativní léčebné možnosti u hypercholesterolemie při intoleranci statinů
Jaké možnosti léčby mají pacienti, kteří netolerují statiny? Studie italských autorů hodnotí terapeutické postupy s důrazem na některé přírodní látky v kombinaci s hypolipidemikem.
Úvod
Statiny představují zlatý standard k redukci plazmatické hladiny LDL cholesterolu (LDL-c) a tím ke snížení kardiovaskulárního rizika a mortality. Celosvětově tyto léky užívají miliony pacientů. S narůstajícím počtem pacientů léčených statiny úměrně stoupá počet těch nemocných, kteří zaznamenají nežádoucí účinky.
Mezi nejčastější nežádoucí účinky statinů patří myotoxicita, s projevy od mírných myalgií až po rhabdomyolýzu. Zatímco rhabdomyolýza se vyskytuje velmi vzácně, bolesti svalů mírné až střední intenzity udává 5−15 % účastníků observačních studií. V praxi se tak lze jistě setkat s pacienty, kteří žádný ze statinů netolerují, a to ani po redukci dávky. V těchto případech je alternativou ezetimib, i když i u tohoto hypolipidemika jsou popsány projevy myozitidy.
Design studie
Autoři vycházeli ze vstupní dokumentace 3534 pacientů, kteří poprvé navštívili Centrum pro léčbu aterosklerózy a dyslipidemie při interní klinice univerzitní nemocnice v Boloni mezi lety 2012 a 2015. Do studie byli zařazeni pacienti splňující tato kritéria:
- věk 18−85 let,
- hypercholesterolemie vyžadující medikamentózní léčbu, tzn. přetrvávající při dietě,
- intolerance statinů, bolesti svalů vyžadující změnu terapie,
- předchozí neúspěšné vyzkoušení alespoň dvou různých statinů.
Vyloučeni ze studie byli pacienti s myalgiemi bez souvislosti s léčbou statiny, nemocní s jinou myopatií, s revmatickou chorobou, s těžkou hypovitaminózou D či s nekontrolovanou tyreopatií. Takto vybráno bylo 252 pacientů (114 mužů a 138 žen). Cílová hladina LDL-c byla stanovena na základě evropských doporučení pro léčbu dyslipidemie: u vysoce rizikových pacientů 1,8 mmol/l, u rizikových pacientů 2,5 mmol/l a u pacientů s nízkým až středním rizikem 3,0 mmol/l.
Všichni selektovaní pacienti byli rutinně zaléčeni ezetimibem v dávce 10 mg denně. Při pravidelných kontrolách standardně probíhaly konzultace stran nízkocholesterolové diety a dodržování zdravého životního stylu. Jakmile byla ověřena tolerance ezetimibu, byla terapie rozšířena o další hypolipidemikum nebo o některý přírodní přípravek:
- fenofibrát 145 mg (počet pacientů n = 27),
- rosuvastatin 5 mg, jedna tableta týdně (n = 45),
- rosuvastatin 5 mg, dvě tablety týdně (n = 38),
- červená fermentovaná rýže se standardizovaným obsahem monakolinu K – v této podobě 3 mg monakolinu K plus 500 mg berberinu (n = 57),
- 500 mg berberinu 2× denně (n = 53)
- 900 mg fytosterolů plus 3,5 g vlákniny psyllium 2× denně (n = 32).
Rozdělení pacientů do jednotlivých léčebných skupin bylo empirické; například pokud v minulosti pacient zaznamenal dyspeptické potíže po berberinu, byl zařazen do jiné skupiny. Následně, v případě výskytu takových myalgií, které nevyžadovaly přerušení léčby, byl přidán koenzym Q10 v podobě nanoemulze v dávce 200 mg denně.
Sledována byla hladina LDL-c a výskyt nežádoucích účinků po 8týdenní léčbě, hlavním kritériem bylo procento pacientů s dosaženým terapeutickým cílem. Myalgie byly hodnoceny na desetibodové škále (1 = vymizení bolestí, 10 = silné bolesti).
Účinnost jednotlivých léčebných modalit
Samotný ezetimib spolu s nízkocholesterolovou dietou snížil hladinu LDL-c v průměru o 17 ± 2 %. Přidání další látky posílilo efekt, takže kolem 50 % pacientů v jednotlivých podskupinách dosáhlo cílové hladiny LDL-c. Jen ve skupině s 5 mg rosuvastatinu týdně a také ve skupině fytosteroly + psyllium 2× týdně bylo dosaženo terapeutického cíle u signifikantně menšího procenta nemocných (29, resp. 16 %).
Efekt testovaných přírodních látek byl srovnatelný až na fytosteroly s psylliem, jejich účinek byl signifikantně nižší (p < 0,05).
Velmi dobrá tolerance přírodní léčby
Tři pacienti (11 %) užívající fenofibrát zaznamenali svalové bolesti, které vedly ke změně léčby. Ve všech ostatních skupinách bylo procento těžších myalgií zanedbatelné. Snesitelné myalgie byly zaznamenány celkem u 52 pacientů, bez signifikantních rozdílů mezi jednotlivými podskupinami. Po přidání koenzymu Q10 došlo u 18 z těchto nemocných k vymizení bolestí a poklesu bodového hodnocení na analogové škále ze 4,8 ± 1,9 na 2,9 ± 1,3.
Pokud se jedná o další nežádoucí účinky, gastrointestinální potíže střední až silné intenzity, zaznamenal jen jeden pacient ve skupině monakolin K + berberin (2 %), dva pacienti ve skupině berberin 2× denně (4 %) a jeden pacient ve skupině fytosteroly + psyllium (3 %); u těchto nemocných musela být terapie změněna.
Závěr a diskuse
Pacienti ve studii nebyli randomizováni, navíc počty probandů v jednotlivých podskupinách nejsou velké. Přes tyto nedostatky výsledky hovoří ve prospěch přírodních produktů, které mohou pomoci zlepšit efekt hypolipidemik a být nadějí pro nemocné netolerující klasická léčiva. V kombinaci s ezetimibem vykazují červená fermentovaná rýže, resp. monakolin K, a berberin srovnatelnou účinnost jako rosuvastatin podávaný 2× týdně, a to při velmi dobré toleranci. Výhodné se jeví i přidání koenzymu Q10 do léčebného protokolu, výskyt svalových bolestí tak lze ještě více redukovat.
(thr)
Zdroj: Cicero A. F., Morbini M., Bove M. et al. Additional therapy for cholesterol lowering in ezetimibe-treated, statin-intolerant patients in clinical practice: results from an internal audit of a university lipid clinic. Curr Med Res Opin 2016; Jun 8: 1–6, doi: 10.1080/03007995.2016.1190326 [Epub ahead of print].
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Farmacie Interní lékařství Kardiologie Praktické lékařství pro dospělé Farmaceutický asistentOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Antibiotika na nachlazení nezabírají! Jak můžeme zpomalit šíření rezistence?
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Prof. Jan Škrha: Metformin je bezpečný, ale je třeba jej bezpečně užívat a léčbu kontrolovat
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- Ibuprofen jako alternativa antibiotik při léčbě infekcí močových cest
Mohlo by vás zajímat
- Nutraceutikum Armolipid Plus podle klinických důkazů zlepšuje lipidový profil − metaanalýza
- Kombinace nutričních doplňků zlepšuje inzulinovou senzitivitu u nemocných s metabolickým syndromem
- Nutraceutický účinek Armolipidu Plus ve snižování celkového a LDL cholesterolu u jedinců s mírnou až středně závažnou dyslipidemií
- Vliv kombinace nutraceutik na remodelaci levé komory srdeční u osob s metabolickým syndromem
- Nutraceutika a jejich ovlivnění mírného kardiometabolického rizika
- Jak ovlivňují lipidový profil nutraceutika z mořských ryb?