Adherence k hypolipidemické léčbě u pacientů s velmi vysokým kardiovaskulárním rizikem
I lidé po prodělané kardiovaskulární příhodě často nedodržují hypolipidemickou léčbu, a nedosahují tak cílových hladin LDL cholesterolu (LDL-c). Nově publikovaná studie, již zveřejnil časopis Atherosclerosis, se proto zaměřila na faktory spojené s vyšší adherencí k hypolipidemické léčbě u této populace.
Úvod
Mezi pacienty s velmi vysokým kardiovaskulárním (KV) rizikem řadíme osoby s klinicky prokázanou či manifestní aterosklerózou, diabetem s orgánovými komplikacemi, těžkým stadiem chronického onemocnění ledvin (glomerulární filtrace < 30 ml/min/1,73 m2) nebo s rizikem dle tabulek SCORE ≥ 10 %. Cílovou hodnotou LDL cholesterolu je u této skupiny 1,8 mmol/l nebo snížení o ≥ 50 % při vstupní hodnotě 1,8–3,5 mmol/l.
Užívání hypolipidemické léčby (statinu/ezetimibu) tak většinou patří k základnímu zajištění pacienta s velmi vysokým KV rizikem. Úrovni adherence pacientů k této léčbě a úspěšnosti v dosahování cílových hodnot LDL-c byla věnována italská studie zaměřená na populaci pacientů v rukou lékařů primární péče.
Metodika studie a sledovaná populace
Celopopulační retrospektivní studie vycházela z národní italské databáze. Zahrnovala neselektované pacienty s velmi vysokým KV rizikem, u nichž byla nově zahájena léčba statinem, ezetimibem nebo jejich kombinací a kteří podstoupili kontrolní vyšetření po 3 a 6 měsících. Do studie bylo zařazeno 18 423 pacientů (56 % mužů, průměrný věk 66,6 ± 0,4 roku).
Výsledky
Naprostá většina účastníků studie (99,9 %) za sebou měla v době zahájení hypolipidemické terapie závažnou KV příhodu. Přesto už po 3 měsících dodržovalo léčbu pouze 61 %, a po 6 měsících dokonce jen 55 % z nich.
Vysoká úroveň adherence byla spojena s téměř 3× vyšší pravděpodobností dosažení cílových hodnot LDL-c. Největší šanci na dosažení těchto hodnot měli pacienti léčení fixní kombinací simvastatin/ezetimib, simvastatinem, atorvastatinem a rosuvastatinem. Horší výsledky byly zjištěny u pravastatinu, fluvastatinu a lovastatinu. S nízkou adherencí bylo spojeno také podávání minimálních nebo naopak maximálních dávek statinů.
Shrnutí a závěr
Pacienti s velmi vysokým KV rizikem v primární péči často nedosahují cílových hodnot LDL cholesterolu. Významným důvodem je nízká adherence k hypolipidemické léčbě. Nedostatečná adherence byla častěji zjištěna u pacientů léčených méně účinnými statiny a statiny v nízkých nebo naopak maximálních dávkách.
(luko)
Zdroj: Guglielmi V., Bellia A., Pecchioli S. et al. Effectiveness of adherence to lipid lowering therapy on LDL-cholesterol in patients with very high cardiovascular risk: a real-world evidence study in primary care. Atherosclerosis 2017 Aug; 263: 36–41, doi: 10.1016/j.atherosclerosis.2017.05.018.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Farmacie Interní lékařství Kardiologie Praktické lékařství pro dospělé Farmaceutický asistentKongresy
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Antibiotika na nachlazení nezabírají! Jak můžeme zpomalit šíření rezistence?
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Prof. Jan Škrha: Metformin je bezpečný, ale je třeba jej bezpečně užívat a léčbu kontrolovat
- Ibuprofen jako alternativa antibiotik při léčbě infekcí močových cest
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
Mohlo by vás zajímat
- Kombinace nutričních doplňků zlepšuje inzulinovou senzitivitu u nemocných s metabolickým syndromem
- Vliv kombinace nutraceutik na remodelaci levé komory srdeční u osob s metabolickým syndromem
- Nutraceutický účinek Armolipidu Plus ve snižování celkového a LDL cholesterolu u jedinců s mírnou až středně závažnou dyslipidemií
- Nutraceutika a jejich ovlivnění mírného kardiometabolického rizika
- Jak ovlivňují lipidový profil nutraceutika z mořských ryb?
- Nutraceutikum Armolipid Plus podle klinických důkazů zlepšuje lipidový profil − metaanalýza