Výstava Zahrada vůní aneb Rostliny v parfémech
Vyšlo v časopise:
Čes. slov. Farm., 2022; 71, 174
Kategorie:
Zpráva
Ve dnech 16. června až 10. července 2022 se opět linula směsice mnoha vůní Centrem léčivých rostlin v Brně, kde na téměř hektarové ploše je osázeno na 900 druhů, odrůd a variet léčivých rostlin či jinak užitečných rostlin. Jako speciální botanická zahrada Lékařské fakulty Masarykovy univerzity se zaměřuje na nekomerční pěstování léčivých rostlin pro výzkumné a edukační účely a mezi pěstovanými rostlinami lze objevit nejen léčivky, ale i řadu aromatických, kořeninových, toxických, domácích i cizokrajných bylin.
Letošní, již 60. výstava letních rostlin, nesla název Zahrada vůní s podtitulem Rostliny v parfémech. Na několika precizně zpracovaných panelech se zabývala historií, vývojem a užíváním vonných látek a následným procesem výroby parfému za pomocí destilace. Vycházela od Mezopotámie, a to z nejstarších písemných zmínek – Epos o Gilgamešovi, kde se zmiňuje text o „božských vůních“ zastoupených rákosím, cedrem a myrhou. Dále autoři upozornili na archeologické doklady ze starověku, zejména na užívání spalovaných pryskyřic (už v 18. století př. n. l.), nálezů zbytků vonných mastí a olejů, které se používaly nejen v královských rodinách, ale také jako vývozní artikl, či v podobě vzácných a cenných darů. Ve starém Egyptě se objevují již specializované výrobny parfémů (pro svatyně a chrámy) a jsou známé mnohé receptury a návody. Samozřejmě nelze opomenout Persii (zdokonalení lehčích parfémů na olejové bázi, vynález kosmetických pudrů a vonných krémů), dále pak Čínu, Izrael, Řecko a Řím, kde se zabývali i celkovou hygienou, kultem těla a čistoty nebo filozofickými směry. V následujících obdobích středověku a renesance obrazově přibližují různé flakony, vonné boxy a lahvičky, výrobu parfémů a užívání vonných přípravků až po současnost.
V další části je výstava zaměřena přímo na rostliny, které se nejhojněji používaly a požívají dodnes. Např. myrha, kadidlo, galbanum, labdanum a další. U každé je uveden název, podrobnější popis a užití, obrazová dokumentace atd.
Příjemným zpestřením bylo také instalování malých ukázek vůně květů, parfému ve zkumavkách přímo na panelech. Lze jen doufat, že v příštím roce se zahrada opět rozvoní a rozkvete pestrobarevnými květy, a přiláká tak své návštěvníky.
Miroslava Šudomová
Muzeum Brněnska – Památník písemnictví na Moravě
Štítky
Farmacie FarmakologieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská farmacie
2022 Číslo 4
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Infekce se v Americe po příjezdu Kolumba šířily nesrovnatelně déle, než se traduje
Nejčtenější v tomto čísle
- Neuroaktívne steroidy – nové možnosti v liečbe popôrodnej depresie
- Vybrané polyfenolické látky a jejich použití jako podpůrná terapie metabolického syndromu
- XLIII. pracovní dny Radiofarmaceutické sekce ČSNM Hotel Strážnice, 18. až 20. května 2022
- Barevnost a obsah některých biologicky aktivních látek v medu