Vakcíny proti viru Zika
Světová zdravotnická organizace zrušila v listopadu 2016 označení viru Zika jakožto zdroje ohrožení veřejného zdraví v mezinárodním měřítku. Prevalence infekcí virem Zika klesá. WHO však stále varuje, zejména těhotné ženy, před cestováním do zemí, kde byly hlášeny případy lokální nákazy, protože proti této infekci neexistuje specifická léčba. Navíc není jisté, zda se budou vzplanutí infekce opakovat pravidelně, či pouze epizodicky. V současné době významně pokročil vývoj vakcín, který slibuje ochranu před virem Zika aktivní imunizací.
Zika je arbovirus s jednořetězcovou RNA ze skupiny Flaviviridae. Cestou nákazy lidí a primátů jsou komáři. Infekce těhotných žen vede k potratu nebo mikrocefalii plodu, u nakažených osob došlo také k řadě případů Guillainova–Barrého syndromu a akutní myelitidy. Původně byl virus Zika izolován v Africe, v roce 2013 však došlo ke vzplanutí infekce ve Francouzské Polynésii a v roce 2015 v Brazílii, se šířením do dalších zemí a kontinentů včetně USA. Viremická fáze je krátká a příznaky nespecifické, léčba pouze symptomatická. Možný je také pohlavní přenos a přenos krevní transfuzí.
Pro prevenci a léčbu infekce virem Zika dosud nebyly schváleny žádné přípravky. Poslední práce popisují slibné výsledky testování vakcín proti tomuto viru na zvířecích modelech. V květnu 2017 byly publikovány experimentální výsledky s vakcínou využívající částice podobné viru Zika (VLP). Tyto částice tvořené v tekuté kultuře savčích buněk exprimují jak strukturální, tak nestrukturální proteiny viru. Vakcína testovaná u myší zajistila významně vyšší titry neutralizačních protilátek než inaktivovaný virus Zika. Bylo dosaženo vyšších titrů protilátek než u pacienta, který prodělal infekci virem Zika v Brazílii v roce 2015. Inaktivované vakcíny, živé atenuované rekombinantní vakcíny a DNA vakcíny proti viru Zika se dnes již testují u lidí.
Patofyziologický proces, jakým Zika navozuje neurologické poruchy, nebyl dosud zcela objasněn. Existuje teorie, že je vyvolávají protilátky, které si organismus proti viru Zika vytvoří a které rozeznávají epitopy antigenů exprimovaných lidskými nervovými buňkami podobné epitopům tohoto viru. Proto bude při vývoji vakcín nutné pečlivě monitorovat případné neurologické nežádoucí účinky.
(zza)
Zdroje:
- Thomas S. J. Zika virus vaccines – a full field and looking for the closers. N Engl J Med 2017 May 11; 376 (19): 1883–1886.
- Boigard H., Alimova A., Martin G. R. et al. Zika virus-like particle (VLP) based vaccine. PLoS Negl Trop Dis 2017 May 8; 11 (5): e0005608, doi: 10.1371/journal.pntd.0005608 [Epub ahead of print].
- Nugent E. K., Nugent A. K., Nugent R., Nugent K. Zika virus: epidemiology, pathogenesis and human disease. Am J Med Sci 2017 May; 353 (5): 466–473.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Antibiotika na nachlazení nezabírají! Jak můžeme zpomalit šíření rezistence?
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Prof. Jan Škrha: Metformin je bezpečný, ale je třeba jej bezpečně užívat a léčbu kontrolovat
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- Ibuprofen jako alternativa antibiotik při léčbě infekcí močových cest