Nová doporučení pro preventivní užívání kyseliny acetylsalicylové
Americká komise pro preventivní medicínu (USPSTF − U.S. Preventive Services Task Force), která se zabývá medicínou založenou na důkazech, přehodnotila na základě nově dostupných studií některá doporučení pro preventivní užívání kyseliny acetylsalicylové (ASA).
ASA v preventivní péči
Kyselina acetylsalicylová je podávána rizikovým pacientům rámci primární prevence kardiovaskulárních onemocnění a kolorektálního karcinomu. Poslední revize dostupných studií proběhla mezi lety 2007 a 2009. Od té doby však byly publikovány výsledky dalších klinických studií a analýz, na jejichž základě byla nyní vypracována nová doporučení.
Novinky
Z aktualizovaných doporučení jsou důležitá následující fakta:
- Podávání ASA v nízkých dávkách je doporučováno pacientům ve věkovém rozmezí 50−59 let, pokud je u dotyčného zjištěno alespoň 10% riziko kardiovaskulárního onemocnění v nadcházející dekádě, nemá zvýšené riziko krvácivosti a očekávaná délka života je nejméně 10 let. V tomto případě by měl pacient užívat nízké dávky ASA minimálně po dobu 10 let.
- U nemocných, jejichž věk se pohybuje mezi 60 a 69 lety a u nichž jsou splněna stejná výše uvedená kritéria, by mělo být podávání ASA zváženo individuálně pro každého pacienta.
- Pro pacienty mladší 50 let či starší 69 let není k dispozici dostatek údajů pro stanovení poměru přínosu a rizika, a pro tyto věkové skupiny není proto možné vydat obecné doporučení.
Závěr
Zvažování přínosu ASA v primární prevenci kardiovaskulárních onemocnění a kolorektálního karcinomu vůči riziku krvácení je někdy obtížné. Proto jsou k dispozici uvedená doporučení, jež mají zdravotnickým profesionálům pomoci maximálně využít terapeutický potenciál kyseliny acetylsalicylové. U pacientů vyhovujících daným kritériím má prevence pomocí ASA své pevné místo.
(bak)
Zdroj: Bibbins-Domingo K.; U.S. Preventive Services Task Force. Aspirin use for the primary prevention of cardiovascular disease and colorectal cancer: U.S. Preventive Services Task Force recommendation statement. Ann Intern Med 2016 Jun 21; 164 (12): 836−845; doi: 10.7326/M16-0577.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Antibiotika na nachlazení nezabírají! Jak můžeme zpomalit šíření rezistence?
- Prof. Jan Škrha: Metformin je bezpečný, ale je třeba jej bezpečně užívat a léčbu kontrolovat
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- Ibuprofen jako alternativa antibiotik při léčbě infekcí močových cest