Nebezpečná pěna do koupele − kazuistika
V zahraničí se stala hitem barevná pěna do koupele, která se stříká na povrch vody ze spreje. Kromě zábavy s barevnou pěnou však může dopřát i jiná dobrodružství, jak ukazuje následující kazuistika.
14letá Londýňanka si užívala opravdu příjemný večer − koupala se ve vaně, jejíž vodní plocha byla pokrytá komerční sprejovou pěnou a okraj byl obložen vonnými svíčkami. Na obličeji měla gelovou zvláčňující masku. Dívka však nešťastnou náhodou shodila jednu ze svíček do vody, načež zahlédla fialový záblesk a oheň ožehl její obličej a horní část trupu − tedy všechny části těla, které nebyly ponořeny do vody ani pokryty pleťovou maskou. Ihned si poskytla první pomoc v podobě studené sprchy, pod kterou vydržela 20 minut (což je samo o sobě obdivuhodné). Poté navštívila lokální popáleninové centrum.
Při vyšetření neměla příznaky zasažení dýchacích cest, ale utrpěla popáleniny (opařeniny) rtů, obličeje, krku, pravé paže a pravé horní části hrudníku. Ložiska měla nepravidelnou distribuci a skvrnitý charakter. Hloubka popálenin naštěstí nebyla velká − zasažena byla pouze část tloušťky epidermis. Oboustranně byly sežehnuty řasy, obočí bylo ušetřeno díky gelové masce. Rty byly postiženy nejhůře, po popálení je postihl výrazný edém. Oči zasaženy nebyly, což potvrdil i oftalmolog. Po débridementu puchýřů byl rozsah stanoven takto: 1,5 % povrchu těla pokrývaly popáleniny 2. stupně a v jejich okolí byly velké plochy popálenin 1. stupně (erytému).
Léčba se skládala z topické aplikace parafínových mastí a silikonových obvazů. Kvůli závažnosti popálení rtů a povaze incidentu byla dívka po dobu 24 hodin hospitalizována a poté propuštěna do domácího ošetřování.
Vzhledem k tomu, že jsou barevné sprejové pěny propagovány jako zábava pro děti, tedy nejzranitelnější a nejméně uvědomělou věkovou skupinu, je zapotřebí důrazně upozorňovat na rizika plynoucí z jejich používání. Výrobce sám si s nimi zřejmě hlavu příliš neláme, protože spreje plní hořlavou směsí propanu, butanu a izobutanu, ačkoli existují i jiné a bezpečnější možnosti, například CO2. Podobné výrobky už jsou k dostání i na našem trhu.
(pez)
Zdroj: Nizamoglu M., Tan A., El-Muttardi N. Bubble bath burns: an unusual case. Case Reports Plastic Surg Hand Surg 2016; 3 (1): 48−49, doi: 10.1080/23320885.2016.1196453.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Prof. Jan Škrha: Metformin je bezpečný, ale je třeba jej bezpečně užívat a léčbu kontrolovat
- Ibuprofen jako alternativa antibiotik při léčbě infekcí močových cest
- Infekce se v Americe po příjezdu Kolumba šířily nesrovnatelně déle, než se traduje