Kontaktní alergická cheilitida vyvolaná olaflurem v zubní pastě − kazuistika
Kontaktní alergické reakce na zubní pasty se objevují jen zřídka, neboť možné senzibilizátory jsou v produktech v nízké koncentraci, dále jsou při užití naředěny vodou a slinami a také se při čištění zubů jedná o krátkodobou expozici těmto látkám (obvykle 2−3 minuty 2× denně). Následující kazuistika prezentuje ojedinělý případ vzniku kontaktní alergické cheilitidy u 35leté ženy, způsobené pravděpodobně aminfluoridem olaflurem obsaženým v zubní pastě.
Pacientka trpěla po dobu 9 měsíců bolestivou angulární cheilitidou. Na postižená místa aplikovala vazelínu, topické preparáty s kombinací antimykotik a kortikosteroidů jí poskytly dočasnou úlevu. Metodickým postupem v souladu s pokyny stanovenými Evropskou společností pro kontaktní dermatitidu (ESCD) bylo zjištěno, že žena má pozitivní reakci na peruánský balzám, tosylamid/formaldehydovou pryskyřici a zubní pastu, kterou používá.
V následujícím experimentu byla testována reaktivita pacientky na jednotlivé komponenty používané zubní pasty. Výrobce poskytl informace o složení produktu ve formě 19 zaslepených testovacích roztoků o stejné koncentraci, jako ve finálním produktu. Při testování byla opětovně zjištěna reakce na samotnou zubní pastu a dále na jednu ze složek, která po dekódování výrobcem byla definována jako olaflur. Poté, co pacientka změnila značku zubní pasty, symptomy zmizely, přesto žena zůstává poněkud citlivá na podráždění rtů, podle všeho kvůli jejímu evidentnímu sklonu k atopickým projevům. Struktura olaflurového alergenu není známa, ale je pravděpodobně součástí jeho nefluoridové skupiny.
Již dříve byly popsány dva případy alergických reakcí na aminfluorid v zubní pastě, avšak v těchto zprávách zůstala přesná chemická povaha aminfluoridu nejasná. Tato případová studie je první, která referuje o kontaktní alergii na olaflur.
(pbl)
Zdroj: de Groot A., Tupker R., Hissink D., Woutersen M. Allergic contact cheilitis caused by olaflur in toothpaste. Contact Dermatitis 2017; 76 (1): 61−62, doi: 10.1111/cod.12664.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Prof. Jan Škrha: Metformin je bezpečný, ale je třeba jej bezpečně užívat a léčbu kontrolovat
- Ibuprofen jako alternativa antibiotik při léčbě infekcí močových cest
- Masturbační chování žen v ČR − dotazníková studie