Jsou IPLP stále aktuální?
Jak říká PharmDr. Zbyněk Sklenář, Ph.D., MBA, příprava léčiv je jedinečnou činností, kterou kromě lékárníka a farmaceutického asistenta nikdo jiný neumí. Individuálně připravované léčivé přípravky (IPLP), dříve označované magistraliter (MS), jsou dnes na ústupu, avšak zůstávají specifikem, které mimo lékárnu nelze pořídit.
Ekonomicky nevýhodná činnost
Řada provozovatelů lékáren se zdráhá držet skladem suroviny nutné pro přípravu IPLP, neboť požadavků je zpravidla tak málo, že se to z ekonomického hlediska nevyplatí. Navíc lékáren je v některých oblastech mnoho; přípravy se rozloží do několika zařízení, což dále snižuje frekvenci výskytu IPLP. Ačkoliv byla před několika lety zvýšena taxa laborum, řada lékových forem (gely, pasty, čípky, …) je časově tak náročná, že náklady na přípravu zůstávají nepokryty.
Přijde-li pacient do lékárny, která od přípravy IPLP ustoupila, měl by alespoň dostat informaci, kde mu předepsaný přípravek budou schopni připravit. Za tímto účelem připravil PharmDr. Sklenář ve spolupráci s MVDr. Mgr. Kateřinou Horáčkovou web magistraliter.cz, na kterém registrované lékárny uvádějí seznam surovin, jež jsou u nich dostupné.
Lékaři mají zájem
IPLP jsou nezastupitelné zejména v dermatologii, pediatrii, ORL a stomatologii. Právě stomatologové snadno přijímají a používají nové receptury. Částečně je to dáno tím, že jsou zpravidla soukromými subjekty – v nemocničním prostředí je změna zaběhlého systému procesně náročnější. Lékaři IPLP příliš často nepoužívají, protože neznají dostupné možnosti. Soudě dle účastníků souvisejících přednášek je však zájem nemalý.
IPLP jsou nenahraditelné
Některé dříve běžné IPLP se staly obsolentními (např. analgetické směsi) z důvodu široké nabídky hromadně vyráběných léčivých přípravků (HVLP). Naopak jiné IPLP se dostaly do centra pozornosti – zejména topické přípravky a perorální léčiva pro děti, jež nejsou na trhu v potřebné síle či formě. IPLP přichází ke slovu také v situacích, kdy dojde k výpadku HVLP. V poslední době se navíc výrazně zlepšuje i dostupnost surovin. Nezanedbatelným kladným faktorem je v neposlední řadě psychologický efekt přípravku „na míru“ pro pacienta.
(mir)
Zdroj: PharmDr. Zbyněk Sklenář, Ph.D., MBA: Je špatně, že se lékárníci dobrovolně vzdávají přípravy léčiv, je pro ně jedinečná. Apatykář, 26. června 2015. Dostupné na: http://lekarenstvi.apatykar.info/lekarenstvi-u-nas/clanek-3216.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Antibiotika na nachlazení nezabírají! Jak můžeme zpomalit šíření rezistence?
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Prof. Jan Škrha: Metformin je bezpečný, ale je třeba jej bezpečně užívat a léčbu kontrolovat
- Ibuprofen jako alternativa antibiotik při léčbě infekcí močových cest
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie