Genetické testování jako prevence nežádoucích reakcí při podávání antityreoidálních léčiv
Některé látky užívané při léčbě hyperfunkce štítné žlázy mohou způsobovat agranulocytózu, život ohrožující nežádoucí reakci. Nyní se nabízí možnost genetického testování, která by odhalila rizikové pacienty ještě před zahájením terapie.
Trendem moderní doby je personalizovaná medicína, jejíž součástí je i genetické testování. Nyní se nabízí využití farmakogenetiky také při léčbě antityreoidálními léčivy (tyreostatiky). V minulosti již byla provedena celogenomová studie věnovaná riziku agranulocytózy u asijské populace, což se stalo impulzem k testování tohoto jevu i v populaci evropské. Studie byla vedena ve Švédsku a zapojily se do ní i další evropské státy.
Design studie
Do studie bylo zahrnuto 234 pacientů, u nichž se rozvinula agranulocytóza, přičemž u 39 z nich se tato nežádoucí reakce dostavila po podávání tyreostatik (thiamazol, karbimazol a propylthiouracil). Studie se neúčastnili pacienti s agranulocytózou navozenou chemoterapií. Do studie bylo dále zahrnuto 5 170 vzorků z běžné populace. Proběhlo rozsáhlé genetické testování 9 380 034 jednonukleotidových polymorfismů (SNP) a celkem 180 HLA alel.
Výsledky
Obecně byl výskyt agranulocytózy signifikantně spojen s mutacemi HLA oblasti na chromozomu 6, konkrétně s alelou HLA-B*27:05 a SNP rs114291795. Ještě výraznější spojitost alely HLA-B*27:05 byla prokázána u agranulocytózy navozené tyreostatiky oproti běžné populaci. Tyto výsledky jsou ve shodě se zmiňovanou studií na asijské populaci. Tři další SNP, rs652888, rs199564443 a rs1071816, byly rovněž významně asociovány s agranulocytózou navozenou tyreostatiky.
Klinický přínos
Na základě dosavadních dat je v bělošské evropské populaci agranulocytóza spojována s alelou HLA-B*27:05 a SNP na chromozomu 6. Proto by v budoucnosti nosiči daných SNP měli být pečlivě monitorováni nebo by jim měla být nabídnuta alternativní léčba.
(bak)
Zdroj: Hallberg P., Eriksson N., Ibañez L. et al. Genetic variants associated with antithyroid drug-induced agranulocytosis: a genome-wide association study in a European population. Lancet Diabetes Endocrinol 2016 Jun; 4 (6): 507−516; doi: 10.1016/S2213-8587(16)00113-3.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Prof. Jan Škrha: Metformin je bezpečný, ale je třeba jej bezpečně užívat a léčbu kontrolovat
- Ibuprofen jako alternativa antibiotik při léčbě infekcí močových cest
- Infekce se v Americe po příjezdu Kolumba šířily nesrovnatelně déle, než se traduje