Co obsahují nové pokyny WHO pro dozor nad antibiotickou rezistencí?
Světová zdravotnická organizace (WHO) zveřejnila v květnu 2024 aktualizovaný seznam prioritních bakteriálních patogenů (BPPL), který zahrnuje 15 rodin bakterií s rezistencí vůči antibiotikům. Doporučuje vývoj nových léčebných postupů k zastavení šíření antimikrobiální rezistence (AMR).
Antimikrobiální rezistence (AMR) je jednou z největších globálních hrozeb pro veřejné zdraví. Odhaduje se, že v roce 2019 byla bakteriální AMR přímo zodpovědná za 1,27 milionu celosvětových úmrtí. „Od vydání prvního seznamu prioritních bakteriálních patogenů v roce 2017 se hrozba AMR zintenzivnila. Narušuje tak účinnost mnoha antibiotik, a ohrožuje tak výdobytky moderní medicíny,“ uvedla zástupkyně generálního ředitele WHO pro antimikrobiální rezistenci dr. Yukiko Nakatani.
Změny mezi seznamy 2017 a 2024
V BPPL 2024 bylo odstraněno pět kombinací patogen-antibiotikum, které byly zahrnuty do BPPL 2017, a přidány 4 nové kombinace. Skutečnost, že Enterobacterales, rezistentní vůči cefalosporinům 3. generace, jsou uvedeny jako samostatná položka v kritické prioritní kategorii, zdůrazňuje zátěž, jakou představují, a potřebu cílených intervencí, zejména v zemích s nízkými a středními příjmy.
Naproti tomu přesun Pseudomonas aeruginosa (CRPA) rezistentní na karbapenem z kritické kategorie do kategorie s vysokou prioritou v BPPL 2024 odráží nedávné zprávy o celosvětovém poklesu její rezistence.
Kritická priorita
Zahrnuje bakteriální kmeny, které představují hlavní celosvětové hrozby s vysokou zátěží a schopností šíření rezistence na další bakterie:
- Acinetobacter baumannii rezistentní na karbapenem
- Enterobacterales rezistentní na cefalosporiny 3. generace
- Enterobacterales rezistentní na karbapenem
- Mycobacterium tuberculosis rezistentní na rifampicin
Vysoká priorita
Zahrnuje významné problematické kmeny ve zdravotnických zařízeních a výjimečné kmeny s multiantimikrobiální rezistencí ohrožující veřejné zdraví:
- Salmonella Typhi rezistentní na fluorochinolony
- Shigella spp. rezistentní na fluorochinolony
- Enterococcus faecium rezistentní na vankomycin
- Pseudomonas aeruginosa rezistentní na karbapenem
- netyfoidní Salmonella rezistentní na fluorochinolony
- Neisseria gonorrhoeae rezistentní na cefalosporiny 3. generace anebo fluorochinolony
- Staphylococcus aureus rezistentní na meticilin
Střední priorita
Zahrnuje patogeny vyžadující zvýšenou pozornost, zvláště u vulnerabilní populace (pediatrická populace, jedinci vysokého věku):
- streptokoky skupiny A rezistentní na makrolidová antibiotika
- Streptococcus pneumoniae rezistentní na makrolidová antibiotika
- Haemophilus influenzae rezistentní na ampicilin
- streptokoky skupiny B rezistentní na penicilin
Změny od roku 2017 odrážejí dynamickou povahu AMR a vyžadují „zásahy na míru“. Je tedy třeba zohledňovat i regionální rozdíly v distribuci patogenů a zátěži AMR. Například Mycoplasma genitalium odolná vůči antibiotikům, která není v aktuálním seznamu zahrnuta, může v některých částech světa představovat velký problém.
(jas)
Zdroje:
1. Antimicrobial Resistance Collaborators. Global burden of bacterial antimicrobial resistance in 2019: a systematic analysis. Lancet 2022; 399 (10325): 629–655, doi: 10.1016/S0140-6736(21)02724-0.
2. WHO updates list of drug-resistant bacteria most threatening to human health. WHO, 2024 May 17. Dostupné na: www.who.int/news/item/17-05-2024-who-updates-list-of-drug-resistant-bacteria-most-threatening-to-human-health
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Prof. Jan Škrha: Metformin je bezpečný, ale je třeba jej bezpečně užívat a léčbu kontrolovat
- Ibuprofen jako alternativa antibiotik při léčbě infekcí močových cest
- Masturbační chování žen v ČR − dotazníková studie