Antitusikum? Opatrně!
Že je kašel jednoduchá záležitost? To si snad nemyslí nikdo z nás. Svízelná je diagnostika i terapie. A i tak zdánlivě jednoduchá věc, jako je výběr antitusika, se může ukázat jako rozhodující.
Účinná úleva symptomatickou léčbou
Kašel je jedním z nejčastějších symptomů, které pacienty přivádějí k lékaři. Z epidemiologických studií vyplývá, že při dotazování ve kteroukoli dobu jím trpí kolem 40 % respondentů. Ať už je příčina jakákoli, prakticky vždy je spojen s významně zhoršenou kvalitou života a výskytem dalších obtíží, jako jsou poruchy spánku, nauzea nebo bolest na hrudi. Obecně spočívá přístup ke kašli v identifikaci příčiny a její léčbě. To však není vždy snadné ani dokonale účinné. Pak je čas na léčbu symptomatickou, tedy antitusika.
Volba vhodného antitusika
Při výběru antitusik se nabízí základní volba: centrálně, nebo periferně působící? Centrální antitusika, ať již opioidní, nebo neopioidní, účinkují na centrum kašle v mozkovém kmeni. Používají se velmi často, jsou však problematické svými nežádoucími účinky, mezi něž patří zejména vznik závislosti, ospalost nebo nespavost, někdy také potíže s dýcháním. Naproti tomu periferně působící antitusika (levodropropizin) regulují hladinu neuropeptidů v dýchacích cestách a centrální účinky nemají.
Výhody levodropropizinu opřené o metaanalýzu klinických studií
Jsou však srovnatelně účinné? Tuto otázku si položil tým italských odborníků a provedl metaanalýzu 7 klinických studií, které srovnávaly účinek levodropropizinu a kontrolních léčiv v dětské i dospělé populaci. Ukázalo se, že podle všech standardizovaných parametrů účinnosti byl levodropropizin statisticky významně úspěšnější než kontrolní léčiva (p = 0,0015). Heterogenita dat nebyla statisticky významná (p = 0,0534). Levodropropizin tak na základě těchto dat nabízí kromě absence centrálního účinku i další výhodu, kterou je vysoká účinnost.
(pez)
Zdroj: Zanasi A., Lanata L., Fontana G. et al. Levodropropizine for treating cough in adult and children: a meta-analysis of published studies. Multidiscip Respir Med 2015; 10 (1): 19, doi: 10.1186/s40248-015-0014-3.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Antibiotika na nachlazení nezabírají! Jak můžeme zpomalit šíření rezistence?
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Prof. Jan Škrha: Metformin je bezpečný, ale je třeba jej bezpečně užívat a léčbu kontrolovat
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- Ibuprofen jako alternativa antibiotik při léčbě infekcí močových cest
Mohlo by vás zajímat
- Naděje v podpůrné léčbě COVID-19 i díky erdosteinu?
- Aktuální poznatky k roli a možnostem ambroxolu v terapii bronchopulmonálních onemocnění
- Léty ověřený ambroxol usnadňuje vykašlávání a zmírňuje kašel
- Je třeba mít obavy z dextrometorfanu?
- I „pouhé“ doporučení znamená velkou pomoc. Nasměrujte své pacienty pod křídla Dobrých andělů
- Léty ověřený ambroxol usnadňuje vykašlávání a zmírňuje kašel