#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

CO URČITĚ STOJÍ ZA PŘEČTENÍ...


Published in: Čas. čes. lék., 94, 2022, č. 11, s. 37

Frühauf, P.: Inhibitory protonové pumpy u dětí

Pediatrie pro praxi č. 5/2022

Inhibitory protonové pumpy (PPI) jsou v pediatrii terapeutickou volbou u ezofagitidy a gastritidy. Studie nepotvrzují benefit u chronického kašle, kojeneckého refluxu, astmatu či funkčních GIT obtížích. PPI s dramatickým nárůstem preskripce v posledním desetiletí v současnosti patří k nejčastěji předepisovaným léčivům u dětí, i když jsou důkazy o oprávněnosti jejich použití omezené. Indikace PPI jsou: GERD (nemoc z ezofageálního trefluxu), peptický vřed a gastritida, Zollinger-Eliison syndrom, infekce Helicobacter pylori, eozinofilní ezofagitida. Omezené důkazy jsou v použití u funkční dyspepsie a cystické fibrózy.

Při relativní bezpečnosti PPI se častěji vyskytují některé nežádoucí účinky – u 34 % dětí se objevuje bolest hlavy, průjem, nauzea či obstipace. Je prokázáno zvýšené riziko infekce dolních dýchacích cest, gastroenteritid, nekrotizujících enterokolitid a nozokomiálních infekcí u nezralých kojenců. Při dlouhodobém užívání může dojít k hypergastrinémii a obavy jsou z hyperplazie buněk podobných enterochromaffinu, z tvorby karcinoidů, nedostatku vitaminu B12, hypomagnezémie, osteoporózy, atrofické gastritidy, zvýšení výskytu infekcí, chronické achlorhydie, idiosynkratické reakce, deprese a anxiety, kognitivního deficitu, zhoršení trávení bílkovin, kožního lupusu indukovaného PPI.

Autor uvádí ekvipotentní dávky jednotlivých PPI: 20 mg omeprazolu odpovídá: 4,5 mg pantoprazolu, 13,5 mg lansoprazolu, 32 mg esomeprazolu a 36 mg rabeprazolu.

Horčička, L.: Hyperaktivní močový měchýř. Kombinace léčby anticholinergiky a beta-3 mimetiky

Urologie pro praxi č. 3/2022

Hyperaktivní močový měchýř (OAB) je jednou z nejčastějších příčin chronických obtíží snižujících kvalitu života člověka ve vyspělých zemích. Příčinou mohou být závažná onkologická, neurologická a metabolická onemocnění. Ve věku nad 40 let má OAB vysokou prevalenci. Až 73 % pacientek se s problémem špatně vyrovnává, ale nevyhledá přitom lékařskou pomoc.

V diagnostice se uplatňují: anamnéza a klinické vyšetření, mikční deník, dotazníky, hodnocení kvality života, zobrazovací metody, sonografie. Po důkladném vyšetření se zahajuje léčba. Jejím cílem je potlačení urgencí snížením nadměrné aktivity detrusoru a zvýšení kapacity močového měchýře. Farmakoterapie je nejúčinnější léčebnou metodou. Uplatňují se anticholinergika, β-3 sympatomimetika a nověji kombinace obou skupin a desmopresin. Z konkrétních léčiv se podle doporučení FDA z roku 2018 kombinují solifenacin s mirabegronem. Tato kombinace má vyšší účinnost než monoterapie jednotlivými léčivy, což bylo pozorováno po přidání 50 mg mirabegronu k 5 mg solifenacinu. V kombinacích by se neměl opomíjet ani desmopresin.

Budoucnost jistě patří i dalším možným léčivům – agonisté a antagonisté tachykininů, vaniloidů draslíkových a vápníkových kanálů či látkám zasahujícím do syntézy prostaglandinů. Jako slibný se jeví i výzkum růstových faktorů.

Stránku připravil: PharmDr. Pavel GRODZA, panacea@iol.cz

Zdroje: internet


Labels
Pharmacy Clinical pharmacology Pharmaceutical assistant

Article was published in

Journal of Czech Pharmacists

Issue 11

2022 Issue 11
Popular this week
Most read in this issue
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#