#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Plány nového děkana


Authors: doc. PharmDr. Roh Jaroslav, Ph.D.
Published in: Čas. čes. lék., 93, 2021, č. 11, s. 23

Vážené kolegyně, vážení kolegové, byl jsem požádán panem šéfredaktorem Mgr. Zdeňkem Pokorným, abych napsal pár slov o tom, jaké mám plány v nové funkci, do které jsem byl nominován Akademickým senátem naší Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové.

Nevím, nakolik je aktuální dění na naší fakultě známé našim absolventům a dalším kolegům farmaceutům, proto se vždy stručně zmíním i o něm. Farmaceutická fakulta UK v Hradci Králové se spolu s Lékařskou fakultou UK v Hradci Králové blíží k realizaci výstavby nového kampusu (v rámci projektu „Mephared 2“), do kterého by se měly obě fakulty kompletně přestěhovat a úplně opustit stávající budovy, v našem případě tedy všem absolventům dobře známé prostory v ulici Akademika Heyrovského. Finančně by měla být realizace tohoto několikamiliardového projektu zajištěna především z Národního plánu obnovy a dále z dotací MŠMT s tím, že univerzita a obě fakulty se budou na celkové ceně podílet přibližně 10% spoluúčastí. Nicméně nikoho znalého současného stavu cen (nejen) ve stavebnictví nepřekvapí, že celkový rozpočet stavby i s patřičným vybavením, který byl vypočítán v roce 2019, nyní nestačí prakticky ani na stavbu. Není tedy třeba moc přemýšlet nad tím, jaký je hlavní úkol budoucího vedení fakulty – zajistit zdroje pro výstavbu a vybavení a realizaci stavby kampusu pak skloubit s dalším rozvojem výuky, výzkumu i dalších činností fakulty.

V oblasti výuky se v posledních dvou letech podařilo akreditovat všechny pregraduální studijní programy – klíčový studijní program Farmacie, bakalářský i navazující magisterský program (Bioanalytická) Laboratorní diagnostika ve zdravotnictví a nově též navazující magisterský program v anglickém jazyce Pharmaceutical Sciences. Kurikulum studijního programu Farmacie se v posledních letech výrazně posunulo od teoretických předmětů ke klinicky a na pacienta orientovaným předmětům a nová akreditace tomu plně odpovídá. Dotace přípravných a více „výzkumně“ orientovaných předmětů jako například organická či analytická chemie byly částečně zredukovány a posunuty do nižších úseků studia. Naproti tomu ve 4. ročníku je povinným předmětům Klinická farmacie I a Farmaceutická péče I a II věnována více než polovina výukového času, přesně 271 hodin přednášek a seminářů. K tomu jsou studentům k dispozici povinně volitelné předměty Klinická farmacie II, Klinicko-farmaceutická péče, Personalizovaná farmakoterapie a farmakogenetika a Farmakoepidemiologie a bez­pečnost farmakoterapie, které tvoří balíček předmětů studijního zaměření Klinická farmacie, populační aspekty léčiv pak mohou studenti farmacie rozvíjet v rámci předmětů Farmakoekonomika a hodnocení zdravotních intervencí nebo Regulační záležitosti ve farmacii. Toto je dle mého názoru směr, kterým by se měla výuka farmacie i nadále ubírat. Studium musí být samozřejmě i nadále univerzální a musí dobře připravit absolventy k uplatnění ve všech odvětvích farmacie, ale hlavní pozornost by měla být i nadále věnována právě klinicky orientovaným předmětům a posilovat u absolventů právě tyto kompetence, které využijí jak v lékárně, tak i na klinických pracovištích a ve spolupráci s lékaři na všech úrovních zdravotnického systému. Vzhledem k nedávné akreditaci studijního programu nás čeká usazení a op­ti­ma­lizace studijních plánů, z větších inovací je na stole jen brzké zavedení studijního zaměření Nemocniční farmacie, které by bylo opět ­definováno balíčkem několika povinně volitelných předmětů a bylo by za­mě­řené na zvýšení znalostí a dovedností studentů v hlav­ních ob­las­tech nemocniční farmacie. Když už jsem zmínil studijní za­měření, tak komě výše zmíněných je studentům k dispozici ještě zaměření Farmaceutická analýza, Farmaceutická chemie, Farmaceutická technologie a Léčiva přírodního původu. Změny doznala i organizace státních závěrečných zkoušek, která se částečně vrací k modelu před rokem 2006 a opouští tak systém jedné souhrnné státní zkoušky. Ta se totiž postupem let ukázala jako ne úplně opti­mální vzhledem k obrovskému množství učiva obsaženému v šesti stát­nicových předmětech, které měl student najednou prezentovat. Nyní se tedy vracíme k modelu dílčích státních zkoušek, a to k pěti povinným, jedné nepovinné plus jedné závěrečné z Farmakoterapie a farmaceutické péče a Sociální farmacie. To jen podtrhuje důraz na klinické obory a reflektuje jejich důležitost pro absolventa studijního programu farmacie.

Ve vědecké oblasti má fakulta na čem stavět. V nedávno skončeném mezinárodním hodnocení jsme byli zařazeni mezi 5 vědecky nejkvalitnějších fakult na UK (spolu s Filozofickou fakultou, 1. Lé­kařskou fakultou, Matematicko-fyzikální fakultou a Přírodovědeckou fakultou). Doktorské studium (Ph.D.) na FaF UK je dlouhodobě jedno z nejlépe hodnocených v rámci celé ČR. Bez kvalitní vědecké činnosti, výzkumných grantů, rozvojových projektů a dalších zdrojů navázaných na vědeckou činnost by fakulta nebyla schopna zajistit v požadované kvalitě ani výuku, nemluvě o vybavení laboratoří a výukových místností. Nadále tedy budu podporovat vynikající výzkumné týmy, nové pracovníky či postdoktorandy přicházející ze špičkových tuzemských i zahraničních pracovišť s cílem zajistit kvalitní výzkumnou činnost a budu je motivovat k podávání národních i mezinárodních výzkumných projektů. Zvláštní podpory se pak dostane katedrám a výzkumným skupinám, které přímo spolupracují s farmaceutických terénem, podílejí se na kontinuálním vzdělávání farmaceutů, přispívají do českých odborných periodik a podílí se na formování farmacie jako prestižního a pro společnost nepostradatelného oboru.

Samostatnou kapitolou je propagace studia farmacie mezi středoškoláky, potažmo propagace farmacie jakožto vysoce odborného a pro společnost nepostradatelného oboru. Dlouhodobým trendem, který částečně kopíruje i donedávna klesající demografickou křivku, je totiž úbytek uchazečů o studium, s čímž se logicky pojí i klesající kvalita přijímaných studentů. V této oblasti bude nutné spojit síly napříč oborem a pokusit se vrátit farmacii prestiž, kterou si zaslouží. Na tom se může a musí podílet každý z nás, jelikož největší reklamou oboru je a bude kvalitní a erudovaná dispenzační činnost v každé lékárně, nabídka odborných konzultací farmakoterapie a dalších odborných služeb, které ukážou na význam a nezastupitelnost farmaceutů v systému zdravotní péče.

doc. PharmDr. Jaroslav Roh, Ph.D.

zvolený kandidát na funkci děkana FaF UK

pro funkční období 1. 2. 2022 – 31. 1. 2026


Labels
Pharmacy Clinical pharmacology Pharmaceutical assistant

Article was published in

Journal of Czech Pharmacists

Issue 11

2021 Issue 11
Popular this week
Most read in this issue
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#