#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Co nového v Evropě?


Authors: PharmDr. Kopecký Martin
Published in: Čas. čes. lék., 93, 2021, č. 11, s. 13

ČR se připravuje na předsednictví EU v druhé polovině roku 2022. V té době by se podle plánů EU měl schvalovat důležitý dokument s názvem The pharmaceutical strategy for Europe. Tento materiál se stane podkladem pro změnu evropské legislativy pro lékovou oblast a zahrnuje v sobě i nelegislativní opatření. Může se to zdát jako téma, které je nám vzdálené jako Měsíc, ale podobně jako Měsíc ovlivňuje příliv a odliv, tak změny evropské legislativy ovlivní i naši práci a české lékárenství.

Díky členství České lékárnické komory v PGEU máme od počátku informace o tomto tématu. Materiály, které se v Bruselu tvoří, jsou plné vzletných slov a světlých zítřků. Přesto bychom měli být pozorní, neboť mnohé původně dobré myšlenky mohou být v ČR přetaveny v paragrafy, které se nám nebudou líbit. Základy strategie by měly stát na těchto čtyřech pilířích, které zahrnují legislativní a nelegislativní opatření:

- Zajištění silného postavení EU v celosvětovém měřítku

- Zvyšování odolnosti: diverzifikované a bezpečné dodavatelské řetězce, ekologicky udržitelné léčivé přípravky, mechanismy připravenosti a reakce na krizi

- Podpora konkurenceschopného a inovativního evropského farmaceutického průmyslu

- Přínos pro pacienty: splnění neuspokojených léčebných potřeb a zajištění dosažitelnosti a cenové dostupnosti léčivých ­přípravků.

Co si lze pod těmito hesly představit? Vývoj nových antimikrobiálních látek nebo alternativ je ukázkovým příkladem neuspokojené zdravotnické potřeby vzhledem k nedostatku terapeutických možností pro řešení antimikrobiální rezistence.

Přesun výroby léků a účinných látek zpět do Evropy by měl snížit závislost na výrobě léků v zemích mimo EU.

Rozhodování o cenách a úhradách léčivých přípravků je v pra­vo­moci členských států, proto komise zintenzivní spolupráci s členskými státy a mezi členskými státy v oblasti cenové dostupnosti a nákladové efektivity léčivých přípravků a zahájí činnost skupiny, která bude řídit spolupráci mezi vnitrostátními orgány pro stanovování cen a úhrad a plátci zdravotní péče.

Velkým tématem bude dostupnost léků a léčby. Téma výpadků, dodávek, selektivních dodávek, různých systémů DTP nebo DTH chce komise také řešit na evropské úrovni. Hovoří se o vytvoře­ní databáze všech (nebo pouze vybraných esenciálních léků) a o sledování počtu distribuovaných balení a jejich zásob u ­distributorů a v lékárnách na úrovni EU i jednotlivých zemí. Jedním z témat také bude možné zavedení elektronických příbalových letáků.

Celý dokument končí tímto odstavcem. „Tato strategie stanoví víceletou vizi. Jedná se o začátek procesu, který zajistí, že farmaceutická politika EU bude přinášet prospěch a sloužit veřejnému zdraví ekonomicky, environmentálně a sociálně udržitelným způsobem v neustále se měnícím prostředí, které přináší transformaci ve vědě i na trzích. Její provádění vyžaduje dlouhodobé zapojení a mobilizaci zdrojů. Její úspěch bude záviset na odhodlání a přispění všech účastníků farmaceutického hodnotového řetězce k vybudování společné odpovědnosti.“

Vývoj v této oblasti budeme sledovat a budeme Vás o něm informovat.

PharmDr. Martin Kopecký


Labels
Pharmacy Clinical pharmacology Pharmaceutical assistant

Article was published in

Journal of Czech Pharmacists

Issue 11

2021 Issue 11
Popular this week
Most read in this issue
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#