#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

NOVÉ NEBO MÉNĚ ZNÁMÉ LÉČIVÉ ROSTLINY


Published in: Čas. čes. lék., 93, 2021, č. 10, s. 32

Onopordum acanthium L.

– ostropes trubil

(Asteraceae – hvězdnicovité)

Dvouletá bylina dorůstající výšky až 2 metry, s ostnatým, bíle vlnitým stonkem i listy. Nejlépe prosperuje na písčitých půdách s dostatkem vápníku, např. na suchých pastvinách. Rostlina je původní v Evropě a západní Asii, zavlečena byla do Ameriky i Austrálie.

Synonyma: Acanthium onopordon Gueldenst., ­Carduus ­acanthium (L.) Baill.

Obecný název: Eselsdistel (něm.), Scotch Thistle (angl.).

Sbíraná část: herba, semen.

Droga: Onopordonis acanthii herba, O. acanthii semen.

Obsahové látky: v nati flavonoidy apigenin, kvercetin, luteolin a jejich glykosidy, fenylpropan akonisid, kyseliny izochlorogenová a kávová, lignany pinoresinol a syringaresinol, kumariny eskulin a eskuletin, seskviterpenové laktony zaluzanin C, onopordopikrin a arktiopikrin, triterpeny α- a β-amyrin, lupeol a taraxasterol, iridoid harpagid, steroly kampesterol, stigmas­terol, β-sitosterol a cholesterol. V kořeni polyiny, v semeni derivát kyseliny kávové onopordia (0,07 %), α-tokoferol a estery mastných kyselin, linolové (66 %), olejové (19 %), palmitové a stearové, v květu proteolytické enzymy.

Účinky a použití: v tradiční medicíně je aplikována nať při kožních chorobách, nádorových onemocněních, zánětech kloubů, jako diuretikum a desinficiens močových cest, mírné kardiotonikum. Komplex květních proteolytických enzymů slouží ke srážení mléka v mlékárenství a jednoleté výhonky a poupata jako náhražka artyčoku.

Odborné studie byly nejčastěji zaměřeny na hodnocení protizánětlivých a protinádorových účinků. Na nich se významně podílejí seskviterpenové laktony z kořenů a triterpeny z nadzemní části. Derivát kyseliny kávové onopordia působil jako ACE inhibitor, při testech na myších významně inhiboval křeče vyvolané pentylentetrazolem. Protizánětlivé účinky extraktů ze semen souvisí s arktiinem a kyselinou izochlorogenovou. Rovněž zaluzanin C inhibuje prozánětlivé faktory, 83 % exprese NF- κB1, 88 % exprese COX- 2, transport elektronů, protonů a syntézu ATP. Záněty střev omezuje onopordopikrin. Taraxasterol v testech inhiboval experimentální zánět potkaních tlapek indukovaný formalinem. Protinádorová aktivita byla zjištěna in vitro u arktiopikrinu, který vykazoval cytotoxicitu vůči buněčným liniím rakoviny tlustého střeva, proti řadě buněčných linií byl aktivní zaluzanin C: A549 (lidský plicní adenokarcinom), SK-OV-3 (rakovina vaječníků), SK-MEL-2 (lidský melanom), XF498 (rakovina lidského centrálního nervového systému), HCT15 (lidský adenokarcinom tlustého střeva), HL60 (lidská leukemie), P388 (myší leukemie), HepG2 (lidská rakovina jater), HeLa (karcinom děložního čípku) a OVCAR-3 (lidský karcinom vaječníků). Antioxidační aktivita nati byla vesměs hodnocena jako slabší, rovněž antimikrobiální účinky methanolového ­extraktu z nati byly vesměs slabé, pouze izolovaný onopordopikrin inhiboval všechny bakteriální kultury, s výjimkou Pseudomonas syringae pv. maculicola. Suchý extrakt ze semen významně snižoval systolický i diastolický krevní tlak. Byly zjištěny mírné antipyretické a analgetické účinky. Rostlina je zkoumána i v souvislosti s léčbou infekce covid-19. Toxicita rostliny byla vyhodnocena jako nevýznamná.

Dávkování: 3x 1 kávovou lžičku usušené nati do 200 ml vody, nálev.

Nežádoucí účinky a kontraindikace: pro nedostatek informací neužívat během těhotenství a laktace, nepodávat malým dětem.

Interakce: ACE inhibitory.

Hlavní zdroje: AISLP; botanika.wendys.cz, Chemical Book, ­Dostál, J.: Nová květena ČSSR, Academia, Praha 1989; Drugs.com; European Medicines Agency; Google Scholar; Hagers Handbuch der Drogen und Arzneistoffe; Jellin, J. M. et al.: Natural medicines comprehensive database, vyd. 4, Stockton 2002; Liber Herbarum Minor; Medline; Plants for a future; PubChem Compound; Toxnet.

PharmDr. Miloš Potužák

Obrázek: Krzysztof Maria Różański (Wikipedia), vzorce: autor


Labels
Pharmacy Clinical pharmacology Pharmaceutical assistant

Article was published in

Journal of Czech Pharmacists

Issue 10

2021 Issue 10
Popular this week
Most read in this issue
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#