#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

OKÉNKO DO MAGISTRALITER


Authors: PharmDr. Láznička Lukáš
Published in: Čas. čes. lék., 92, 2020, č. 9, s. 33

Konopí pro léčebné použití v základech polotuhé konzistence (masťových základech)

Konopí pro léčebné použití bylo do české legislativy implementováno novelizací zákona o návykových látkách č. 167/1998 Sb. v roce 2013. Teprve však vyhláška č. 236/2015 Sb., která stanovuje pravidla pro předepisování, přípravu, distribuci, výdej a používání léčivých přípravků s léčebným konopím (tzv. konopná vyhláška) umožnila postupnou implementaci do klinické praxe. Cannabis sativae flos je uveden ve Vyhlášce č. 85/2008 Sb., která stanoví seznam léčivých látek a pomocných látek, které lze použít pro přípravu léčivých přípravků.

Standardně se v mnoha lékárnách připravují kapsle buď v klasických želatinových tobolkách nebo enterosolventních tobolkách z hypromelosy a gelanové klovatiny. Také se vydává konopí k vaporizaci v celkovém množství nebo rozvážené na jednotlivé dávky (např. do lékárenských sáčků). Další možnosti, jak podat konopí pro léčebné použití pacientům, je jeho zapracování do polotuhých základů. Přestože použití konopí v dermatologických indikacích není podloženo rozsáhlými studiemi, je popisován jeho příznivý účinek u psoriázy, atopické dermatitidy, akné, seborey, hojení ran a všude tam, kde je potřeba obnovit bariérovou funkci kůže. Nezanedbatelné není ani jeho lokální analgetické působení. Schválenými indikacemi z konopné vyhlášky jsou povrchová léčba dermatóz a slizničních lézí. Předepisovat konopí v těchto indikacích mohou lékaři se specializovanou způsobilostí v oborech dermatovenerologie, infekční lékařství a geriatrie.

Přípravu konopné masti lze v lékárně lege artis realizovat např. dle rozpisu:

Rp.

Cannabis sativae flos           5,0

Vaselini flavi                         ad 100,0

M. f. ung.

Přípravu zahájíme standardně dekarboxylací konopí při teplotě 120 °C po dobu 30 minut. Dekarboxylované konopí pře místíme do třenky, přidáme žlutou vazelínu a směs zahříváme v horkovzdušné sušárně při teplotě 70 °C po dobu 120 minut. Mast pak necháme 2–4 dny odležet na tmavém a chladném místě. Poté postup za stejných podmínek zopakujeme. Následně necháme mast odležet 7 dní. Mast naposledy zahřejeme pod infra lampou, abychom ji převedli do tekutého stavu a kvantitativně zfiltrujeme přes několik vrstev gázy. Doplníme žlutou vazelínou do požadovaného množství a řádně zhomogenizujeme. Použité konopí likvidujeme jako ostatní nepoužitelná léčiva. Přípravu je nutné naplánovat tak, aby se její výdej stihl zrealizovat po dobu platnosti receptu.

Další, u nás ještě prakticky nevyzkoušenou možností, je příprava olejových extraktů. Inspirací je postup přípravy italských kolegů, kteří po dekarboxylaci extrahují účinné látky z konopí ve vodní lázni po dobu 40 minut v olivovém oleji při 100 °C. Extrakt je možné podat perorálně, sublingválně nebo zapracovat do polotuhých základů.

PharmDr. Lukáš LÁZNIČKA


Labels
Pharmacy Clinical pharmacology Pharmaceutical assistant
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#