#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Prázdninové překvapení v Kuksu


Authors: Zpo
Published in: Čas. čes. lék., 92, 2020, č. 7-8, s. 39

Zvát v Časopise českých lékárníků do Farmaceutického muzea v Kuksu může vypadat jako nošení dříví do lesa. Ale když je léto a část prázdnin ještě zbývá, nemusí to být marná připomínka. Vím, že řada lékárníků navštívila Kuks naposledy v době svého studia. Jenomže Hospitál Kuks byl v minulých letech zásadně rekonstruován a také expozice farmaceutického muzea nabízí několik novinek. Navíc – mám takové tušení, že na Kuks se dá jet kdykoliv a opakovaně. Já se tam vypravil v červenci, a přestože minimálně polovinu návštěvy lilo jako z konve, byl to mimořádný zážitek.

Odpustím si historický výklad o samotném Kuksu, zřízeném hrabětem Františkem Antonínem Šporkem jako jakýsi domov seniorů pro vysloužilé vojáky na začátku 18. století a fungující v podobném módu až do roku 1938.

Přesto věřte, že ani ­základní prohlídkový okruh Hospitálem nebo Šporkovskou ­hrobkou vás nudit nebude. Nemluvě o všudypřítomných ­barokních ­Ctnostech a Neřestech z rukou geniálního barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna.

Součástí šporkovského Hospitálu byla od roku 1744 i lékárna řádu Milosrdných bratří, která fungovala až do roku 1938. ­Myslím, že každý v této nádherné barokní oficíně zůstane stát několik vteřin v němém úžasu. Není divu, že se v Kuksu od 70. let 20. století začaly shromažďovat jednotlivé farmaceutické sbírky a už vůbec není překvapující, že díky úsilí mnoha farmaceutických osobností, zde v roce 1994 vzniklo České farmaceutické muzeum jako středisko Univerzity Karlovy v Praze – Farmaceutické fakulty v Hradci Králové. Dnes se můžete nechat provést dvěma expozicemi – Historie lékáren a Historie výroby léků (relativně nová expozice od roku 2014). A vlastně je tu i jakási třetí expozice, prohlídková trasa, a to unikátní zahrada, na kterou je právě léto ten nejlepší čas. Byliny, koření, ­květiny, ovoce, zelenina, všechno jak z herbáře. A propos herbář. Během letních prázdnin si můžete výjimečně prohlédnout cenný ­farmaceuticko-botanický rukopis z 18. století (1680–1710) a také způsob jeho náročné restaurace. Rukopis se dochoval bez titulní strany, takže se těžko odhaduje jeho autorství. Obsahuje 108 kolorovaných ilustrací rostlin léčivých a okrasných, stejně jako některých poživatin (meloun, tehdejší novinku kukuřici apod.), včetně jejich podrobného popisu a možnosti využití v terapii. Na některých stránkách jsou připsány vlastní recepty neznámého majitele. Podle tohoto autora má rukopis sloužit k poznání ne odborníkům, ale „prostých, zbožných lidí“. Rukopis si můžete prohlédnout v digitální podobě na stránkách www.manuscriptorium.com, ale lépe si do Kuksu udělat výlet. Do konce prázdnin to ještě stihnete.

zpo


Labels
Pharmacy Clinical pharmacology Pharmaceutical assistant

Article was published in

Journal of Czech Pharmacists

Issue 7-8

2020 Issue 7-8
Popular this week
Most read in this issue
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#