#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

OKÉNKO DO MAGISTRALITER


Authors: PharmDr. Láznička Lukáš
Published in: Čas. čes. lék., 92, 2020, č. 7-8, s. 49

Klindamycin

Klindamycin je semisyntetickým derivátem mateřské látky linkomycinu, který je tvořen půdní bakterií Streptomyces lincolnensis. Druhové jméno mikroba není odvozeno od amerického prezidenta Abrahama Lincolna, ale od města Lincoln ve státě Nebraska.

Účinek klindamycinu je primárně bakteriostatický, vůči citlivým bakteriím až baktericidní. Mechanismem účinku je inhibice proteosyntézy vazbou na 50S podjednotku ribozomu. Linkosamidy jsou úzkospektrá antibiotika působící zejména na G+ bakterie, anaeroby ­(Propionibacterium spp.) a některé prvoky.

Z pohledu individuální přípravy se jedná o bílý krystalický prášek snadno rozpustný ve vodě, těžce rozpustný v lihu 96%. Optimální stabilita je při pH 3–5. Nejčastěji používaná receptura je ­náhradou za nedostupný Dalacin T kožní roztok:

Rp.

Clindamycini hydrochl.    1,0

Ethanoli 96%                53,5

Propylenglycoli            10,4

Aq. purif.                        ad 90,0 (= 100 ml)

M. f. sol.

Indikací je zejména acne vulgaris, nikdy však pouze v monoterapii a jen po dobu několika týdnů. Možná je také kombinace s 2% kyselinou salicylovou v 50% isopropylalkoholu zasahující více patofyziologických dějů vzniku acne vulgaris.

Původně pro lékařskou preskripci zjednodušená receptura klindamycinového gelu připravovaná přidáním klindamycinu do hotového 1% karbomerového gelu řídne, proto je nutná úprava pH na cca 6 ­přídavkem trometamolu, trolaminu, 1% ­roztoku NaOH aj. Vhodnější je připravit gel z práškové karbomery a konzervační vody dle plně rozepsané receptury:

Rp.

Clindamycini hydrochl.    1,0

Propylenglycoli            10,0

Dinatrii edetatis           0,02

Carbomeri                      1,0

Trometamoli                   0,6 (q. s.)

Aq. conservantis           ad 100,0

M. f. gelat.

Možná je také příprava 1% očních kapek, perorální suspenze nebo ­vaginálních ­globulí s obsahem 100 mg klindamycin hydrochloridu (zejména při ­výpadku ­Dalacin vag. krému). Jako vhodný ­kré­mový základ lze doporučit ­neiono­genní Cremor basalis.

PharmDr. Lukáš Láznička


Labels
Pharmacy Clinical pharmacology Pharmaceutical assistant

Article was published in

Journal of Czech Pharmacists

Issue 7-8

2020 Issue 7-8
Popular this week
Most read in this issue
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#