41. mezinárodní kongres pro dějiny farmacie v Paříži
Vyšlo v časopise:
Čes. slov. Farm., 2014; 63, 74
Kategorie:
Zprávy
Tradice největšího nadnárodního odborného setkání farmaceutických historiků pokračovala i v roce 2013. Mezinárodní kongres pro dějiny farmacie, který ve dvouletých intervalech pořádá Mezinárodní společnost pro dějiny farmacie (ISHP) a Mezinárodní akademie pro dějiny farmacie (AIHP), byl v pořadí již 41. a tentokrát se konal v Paříži 10.–14. září 2013.
Lokálním organizátorem byla Francouzská společnost pro dějiny farmacie, která byla založena v roce 1913 jako první vědecká organizace, orientovaná na farmaceutickou historii. Její 100. výročí vzniku zároveň inspirovalo i jedno z ústředních témat kongresu, kterým byl vznik a vývoj historie farmacie jako vědního oboru. Dalšími tematickými okruhy v souvislosti s dvoustým výročím úmrtí významného francouzského lékárníka, vojenského farmaceuta a polyhistora A. A. Parmentiera (1737–1813) byly vojenská farmacie a činnost farmaceutů-lékárníků v různých oblastech mimo farmacie.
Výsledky práce historiků farmacie ze všech koutů světa byly prezentovány v rámci pěti plenárních přednášek a 150 přihlášených příspěvků, jejichž polovinu tvořily přednášky, přednesené postupně ve třech paralelních sekcích. Dalších sedm desítek příspěvků bylo prezentováno formou posterů, které byly ke zhlédnutí po celou dobu kongresu v prostorách konventu Cordeliers (dnes součást Lékařské fakulty Univerzity Paříž V). Program kongresu byl doplněn odbornými exkurzemi, společenským setkáním účastníků a slavnostním shromážděním AIHP.
Na kongresu byli formou aktivní účasti přítomni i členové Sekce dějin farmacie České farmaceutické společnosti ČLS JEP. Prezentovali tři postery: Výuka dějin farmacie v České republice (autoři: J. Babica, L. Valášková a V. Rusek); Česko-francouzské vztahy v minulosti (autoři: P. Drábek a M. Lisá); Vznik českých farmaceutických družstev a jejich hospodářská a společenská činnost v letech 1835–1948 (autoři: V. Vranová, M. Lisá a V. Rusek) a dvě přednášky: Záložní nemocnice Červeného kříže v Kuksu 1914–1919 (autoři: L. Valášková a L. Svatoš); Počátky vysokoškolské výuky dějin farmacie v bývalém Československu (autor: T. Ambrus).
V závěrečný den kongresu byly prezentovány některé aktuální aktivity ISHP a s pozváním na následující kongres do Istanbulu v roce 2015 vystoupili jeho organizátoři, kolegové z Turecka.
T. Ambrus
Štítky
Farmacie FarmakologieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská farmacie
2014 Číslo 2
- Čokoláda podávaná v malých dávkách neškodí. Vědecky prokázáno!
- MUDr. Václav Šmíd, Ph.D.: Jaterní fibróza a iniciální stadia cirhózy jsou potenciálně vratné stavy
- Esenciální fosfolipidy v podpůrné léčbě jaterní steatózy asociované s metabolickou dysfunkcí
- Jak si poradit s antibiotiky v magistraliter přípravě
Nejčtenější v tomto čísle
- Účinné látky dostupné jako substance pro magistraliter přípravu ve veterinární medicíně v České republice
- Historie vývoje a výroby léčiv brněnské firmy Lachema
- Doc. Mgr. Fils Andriamainty, PhD., ocenený SFS
- Možnosti ovlivnění obsahu léčiva a enkapsulační účinnosti chitosanových mikrosfér připravených procesem iontové gelace