Neue Arzneimittel – Fakten und Bewertungen von 2005 bis 2007 zugelassenen Arzneimitteln, Band 18.
Vyšlo v časopise:
Čes. slov. Farm., 2010; 59, 150
Kategorie:
Nové knihy
Fricke U., Klaus W.: Neue Arzneimittel – Fakten und Bewertungen von 2005 bis 2007 zugelassenen Arzneimitteln, Band 18. Wissenschaftliche Verlagsgesellschaft, Stuttgart 2010, 789 s., 85 obr., 100 tab., cena 76 eur.
V návaznosti na 17. svazek řady, který vyšel v roce 2008, tento informuje o dalších 42 léčivech zavedených do terapie v letech 2005–2007. Přísný centrální evropský schvalovací proces, kterému léčiva byla podrobena, ve většině případů umožnil jejich rychlé schválení a namnoze zavedení do terapie v ostatních státech Evropské unie, a tedy i u nás.
Podobně, jak tomu bylo v předchozích svazcích, i zde standardně sepsané monografie podávají všechny podstatné informace, které zajímají lékaře při preskripci a lékárníka při expedici. O evropské úrovni našeho zdravotnictví svědčí skutečnost, že s výjimkou tří jsou u nás všechna ostatní léčiva registrována a většinou již i v terapii používána.
Bližší pohled na obsah ukazuje, že největších pokroků bylo dosaženo ve dvou oblastech. Jednou je skupina monoklonálních protilátek s jejich širokou škálou uplatnění, druhou nová cytostatika a imunomodulátory. Monoklonální látky tu zastupují cytostatika cetuximab (ERBITUX) a bevacizumab (AVASTIN), z jiných ranibuzumab (LUCENTIS) u makulární degenerace a ekulizumab (SOLIRIS) u noční henoglobinurie. Z nových cytostatik jsou to analogon listové kyseliny pemetrexed (ALIMTA), purinový derivát nelarabin (ATRIANCE), z alkaloidů trebektedin (YONDELIS), z inhibitorů kinas erlotinib (TARCEVA) nebo z imunosupresiv lenalidomid (REVLIMID).
Kumulativní index zajišťuje bezproblémový přístup k informacím o všech léčivech tohoto i předchozích svazků.
A. Borovanský
Štítky
Farmacie FarmakologieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská farmacie
2010 Číslo 3
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Dlouhodobá ketodieta může poškozovat naše orgány
Nejčtenější v tomto čísle
- Analytické metody pro stanovení vybraných psychofarmak
- Porovnanie retardačného účinku prírodných matricovotvorných polymérov so syntetickými polymérmi Kollicoatom SR a Eudragitom NE
- Vplyv druhu polyméru na liberáciu chlórhexidínu z hydrogélu
- Deriváty pyrazinkarboxylové kyseliny jako účinné abiotické elicitory produkce isoflavonoidů