7. světový kongres farmaceutické technologie
Autoři:
M. Rabišková
Vyšlo v časopise:
Čes. slov. Farm., 2010; 59, 95
Kategorie:
Zprávy
7th World Meeting on Pharmaceutics, Biopharmaceutics and Pharmaceutical Technology se konal ve dnech 8. až 11. března 2010 ve Vallettě na Maltě. Kongres spolupořádalo 14 evropských farmaceutických společností včetně ČFS. Zúčastnilo se ho 1100 účastníků z více než 30 zemí šesti kontinentů. Bylo předneseno 120 přednášek a prezentováno 800 plakátových sdělení. Plenární přednášky se zaměřily na „Vývoj systémů s řízeným uvolňováním léčiv“ (N. Peppas, USA), „Kontinuální výrobu ve farmaceutickém průmyslu“ (J. P. Remon, Belgie), „Biodegradovatelné nano-nosiče pro transport léčiv a genů“ (T. Kissel, Německo) a „Nanotechnologie pro lékové systémy s obsahem genetického materiálu“ (K. Kostarelos, Velká Británie).
Obsah konference byl poutavý jak pro odborníky zabývajícími se již vyráběnými lékovými formami a optimalizací jejich technologií, tak pro výzkumníky se zájmem o nové lékové systémy připravované prozatím v laboratořích, pro zástupce z řad farmaceutického průmyslu i z akademické obce v souladu s heslem kongresu „Industry meets academia and authorities: Working together for better medicines“. Součástí byla zajímavá průmyslová výstava ResearchPharm®.
Přednášky a postery byly rozděleny do několika sekcí věnovaných například pevným lékovým formám, topickým a transdermálním lékům, pomocným látkám, lékovým systémům, vakcínám, lipozomům, nano- a mikročásticím, analytickému hodnocení léčivých přípravků, stabilitě léků, farmakokinetice nebo korelaci výsledků in vitro a in vivo. Česká farmaceutická společnost byla reprezentována čtyřmi příspěvky z Ústavu technologie léků brněnské farmaceutické fakulty, které se týkaly oxycelulosových mikročástic („Matrix microparticles based on oxycellulose prepared by an external gelation“ autorky M. Bajerové s kol.), chitosanových pelet („Theophylline release from chitosan-MCC pellets prepared with chitosan solution or acetic acid“ autorky M. Rabiškové s kol.), tvrdých tobolek pro uvolňování léčiva v ileu („Coated hard capsules of different composition for ileic drug delivery“ autorky K. Dvořáčkové s kol.) a analýze tloušťky obalu pomocí NIR spektroskopie („Quantitative analysis of film coating thickness of hard capsules by near infrared spectroscopy“ autora J. Muselíka s kol.).
Příští kongres se bude konat v roce 2012 v tureckém Istanbulu.
M. Rabišková
Štítky
Farmacie FarmakologieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská farmacie
2010 Číslo 2
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- O krok blíže k pochopení efektu placeba při léčbě bolesti
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Identifikace a stanovení citlivosti kvasinek rodu Candida vzhledem k optimalizaci uvolňování ciclopiroxolaminu z mukoadhezivních orálních tablet
- Výroba granulátů s obsahem silně účinných léčiv
- Léčivé přípravky v českých lékárnách na konci 17. století
- Mikročástice na bázi oxycelulosy – vliv procesních proměnných na enkapsulační účinnost