Znalosti, postoje a chování obyvatel ČR ve vztahu k samoléčení II. Postoje k zacházení s léky
Knowledge, Attitudes, and Behaviour of the Population of the Czech Republic to Self-Medication II. Knowledge of and Information about Drugs
A large survey carried out from June to September 2002 in the territory of the Czech Republic found and analyzed the knowledge of the population of the Czech Republic in relation to self-medication and o-t-c drugs and revealed the main problematic areas from the viewpoint of the public. The survey was particularly focused on the attitudes to the extending assortment of OTC drugs, self-medication in pregnancy, keeping drug records in pharmacies, and the introduction of basic, general advice on medicaments to the education in elementary schools. The results reveal that 36 % of respondents think that the assortment of OTC drugs should be extended. There is also a highly alarming finding that for 36 % of respondents the use of common OTC drugs during pregnancy represents a small risk and for approximately 5 % it is completely riskless. Only 19 % confirmed a great risk and 41 % do not know. Drug records have won support of 31 % of respondents, and 76 % of respondents lend support to the inclusion of instruction on medicament to school education.
Key words:
self-medication – over-the-counter drugs – attitude – risks in pregnancy
Autoři:
L. Drhová
Působiště autorů:
Univerzita Karlova v Praze, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové, Katedra sociální a klinické farmacie
Vyšlo v časopise:
Čes. slov. Farm., 2005; 54, 168-172
Kategorie:
Původní práce
Souhrn
Z rozsáhlého průzkumu, který byl proveden v červnu až září 2002 na území ČR, jsou zjištěny a analyzovány postoje obyvatel ve vztahu k samoléčení a volně prodejným lékům a je poukázáno na problémové oblasti z pohledu veřejnosti. Průzkum je zaměřen zejména na postoje k rozšiřování sortimentu volně prodejných léků, k samoléčení v těhotenství, k vedení lékových záznamů v lékárnách a k zavedení základního, všeobecného poučení o lécích do výuky na základních školách. Z výsledků je patrné, že 36 % dotázaných myslí, že by se měl sortiment volně prodejných léků ještě rozšířit. Vysoce alarmující je zjištění, že pro 36 % dotázaných představuje užívání běžných volně prodejných léků během těhotenství malé riziko a pro zhruba 5 % dotázaných je zcela bez rizika. Jen 19 % potvrdilo velké riziko a 41 % dotázaných neví. Lékové záznamy našly podporu u 31 % dotázaných, k začlenění nauky o lécích do školní výuky se přiklání 76 % dotázaných.
Klíčová slova:
samoléčení – volně prodejné léky – postoj – riziko v těhotens
Štítky
Farmacie FarmakologieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská farmacie
2005 Číslo 4
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Berberin: přírodní hypolipidemikum se slibnými výsledky
Nejčtenější v tomto čísle
- Metody umělé inteligence: Nový trend ve farmacii
- Srovnávání účinnosti reaktivátorů acetylcholinesterasy inhibované tabunem
- Pokroky v enantioselektivní TLC léčiv
- Vplyv humektantov na farmaceutickú dostupnosť a reologické vlastnosti hydrogélov s loratadínom