#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Diagnostické prostředky pro sebetestování dostupné v lékárnách

22. 6. 2018

Zdravotnické prostředky jsou již tradičním sortimentem lékáren. I když šíře a rozmanitost jejich nabídky často závisí na prostorových možnostech dané lékárny, patří mezi stálice tohoto sortimentu nejrůznější typy diagnostických testů, které slouží k tzv. selfmonitoringu neboli sebetestování pacienta. Předkládaný článek podává přehled vybraných testů včetně látek, na jejichž kvalitativním či kvantitativním stanovení je daný test založen.

Legislativa

Jako zdravotnický prostředek pro sebetestování se označuje diagnostický zdravotnický prostředek in vitro, u kterého výrobce určil, že je vhodný pro použití v domácím prostředí osobou, která nemusí být zdravotnickým pracovníkem. V současné době neexistuje přesné rozdělení pomůcek určených pro selfmonitoring. Dají se proto volně klasifikovat podle různých kritérií, přičemž se jednotlivé kategorie vzájemně prolínají. Diagnostické testy lze rozdělit např. podle pohlaví testované osoby, druhu testovaného biologického materiálu, zdravotního problému nebo konkrétní stanovované látky.

Testy určené výhradně pro muže

  • Test na zjištění plodnosti: Stanoví, zda je koncentrace spermií ve spermatu v normálním rozsahu, tj. minimálně 20 milionu spermií/ml.
  • Test na karcinom prostaty: Principem je zjištění zvýšené hladiny prostatického specifického antigenu (PSA). V případě onemocnění prostaty se hladina PSA v krvi může zvýšit na hodnoty > 4 ng/ml.

Testy určené výhradně pro ženy

  • Ovulační test: Zjišťuje zvýšenou koncentraci luteinizačního hormonu (LH), která je typická pro ovulaci.
  • Test na zjištění plodnosti: Detekuje přítomnost dostatečného množství folikuly stimulujícího hormonu (FSH).
  • Test na menopauzu: Určuje, zda je koncentrace FSH v moči 25 mIU/ml nebo vyšší. Nárůst hladiny FSH ukazuje na vyhasínající funkci vaječníků.
  • Test na chlamydie: Spočívá ve zjištění přítomnosti bakterie Chlamydia trachomatis ve vaginálním stěru.

Význam a limitace

Definitivní potvrzení či rozhodnutí o diagnóze a případné terapii nemá být založeno pouze na jednotlivém výsledku, který navíc může být ovlivněn řadou dalších faktorů. Testování v domácích podmínkách má své limity a nedá se srovnávat s většinou diagnostických metod využívaných v biochemických laboratořích. Při použití jakéhokoliv testu by měl být klient či pacient poučen o jeho správném provedení a tom, že získané výsledky jsou pouze orientační.

(zemt)

Zdroje:
1. Zákon č. 268/2014 Sb., o zdravotnických prostředcích. Dostupné na: www.zakonyprolidi.cz/cs/2014-268.
2. Canesten. Test pro samodiagnostiku vaginálních infekcí. Dostupné na: http://canesten.cz/cs/intimni-zdravi/produkty/canestest/?back_page_id=121.
3. Veroval. Domácí testy. Dostupné na: https://veroval.info/cs-cz.



Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#