Lékárna jako místo první linie kontaktu s obézním pacientem
Komunikace s obézními pacienty patří do každodenní praxe farmaceutů. Lékárna se tak často může stát místem prvního záchytu subjektivně „zdravého“ pacienta, u něhož však v souvislosti s obezitou hrozí rozvoj zdravotních komplikací.
Etiopatogeneze obezity
Obezita je chronické onemocnění, charakteristické zvýšenou zásobou tuku. Postihuje řadu orgánových systémů, zvyšuje morbiditu a mortalitu na kardiovaskulární onemocnění, metabolická onemocnění a některé nádory.
Obezita vzniká při dlouhodobé pozitivní energetické bilanci, kdy přívod energie převyšuje výdej. Jedná se o nadměrný přísun tuků, které se ukládají do tukových zásob, a nadměrný přísun jednoduchých cukrů, které se přemění na zásobní tuk. Při požití většího množství alkoholu dochází k jeho přednostní oxidaci, ale zároveň k potlačení spalování jiných energetických zdrojů.
Na tělesné hmotnosti se podílí asi z 50 % genetická predispozice, jen vzácně (ve 2–5 %) ji může způsobit porucha endokrinních žláz, např. snížená funkce štítné žlázy. Existuje také iatrogenní obezita, která vzniká při dlouhodobém užívání určitých léků.
Všeobecný postup při redukci hmotnosti
- Vypočítat orientačně hodnotu současného denního energetického příjmu a sestavit výživový plán.
- Omezit konzumaci nevhodných potravin: živočišné tuky, tučné mléčné výrobky, bílé a sladké pečivo, jednoduché cukry ve formě sladkostí, tučné slané pochutiny (chipsy, oříšky).
- Zvýšit konzumaci vhodných potravin: nenasycené mastné kyseliny – rostlinné tuky a oleje, ryby, libové bílé maso, sója, nízkotučné mléčné výrobky, celozrnné pečivo, neloupaná rýže.
- Zvýšit přísun vlákniny v podobě ovoce a zeleniny. Vláknina na sebe váže živiny a tím zlepšuje jejich vstřebávání. Díky schopnosti bobtnat v GIT tlumí chuť k jídlu.
- Dodržovat pitný režim: denně 2–3 litry neslazených nápojů, odbourat slazené nápoje a alkohol.
- Připravovat jídlo vhodným způsobem – vaření, pečení, dušení. Nesmažit, nepřisolovat, nezahušťovat jíškou nebo smetanou.
- Zařadit pohybovou aktivitu.
Úloha lékárny v léčbě obezity
- Identifikovat pacienty s rizikem vzniku metabolického syndromu a rozvoje obezity, nebo u nichž by přibírání na váze mohlo být způsobeno léky.
- Spolupracovat s lékaři při hledání alternativních léčebných metod.
- Poskytovat poradenství o snižování nadváhy v rámci individuálních konzultací.
- Nabízet edukační a propagační materiály (správné dietní zásady, energetické tabulky potravin, možnosti pohybových aktivit), kontakty na odborná obezitologická centra, webové stránky.
Náplň a průběh konzultace v lékárně
Konzultace probíhá jako odborně vedený rozhovor s cílenými dotazy. Její náplní je:
- Zjištění příčiny nadváhy či obezity a faktorů, které mohou usnadnit či komplikovat redukci hmotnosti: genetické predispozice pacienta, jeho životní styl, současná i minulá onemocnění, užívané léky, dosavadní zkušenosti s redukcí hmotnosti, motivace k hubnutí, zaměstnání, rodinné zázemí.
- Poskytnutí obecných informací o zdravotních rizicích spojených s obezitou a vyhodnocení individuálního rizika.
- Měření obvodu pasu, BMI, tlaku krve, pulzu, podílu tuků, svalů a vody v těle, glykémie, cholesterolu.
- Doporučení změny životního stylu: stravovací návyky, pohybové aktivity, trávení volného času.
- Informovat o možnostech samoléčby: bylinné preparáty, čajové směsi, OTC přípravky (psyllium či Lepicol obsahující vlákninu; orlistat 60 mg s lokálním účinkem v GIT – inhibuje enzym lipázu, sníží se hydrolýza tuků).
- informovat o možnostech farmakoterapie pod dohledem lékaře, navrhnout vhodné přípravky.
Cesty k úspěchu: motivace a reálné cíle
Důležité je hned na začátku stanovit reálný a dosažitelný cíl – pomalejší hubnutí a udržení snížené hmotnosti. Doporučuje se maximálně 1–2 kg za měsíc, 8–10 kg za rok, tedy pokles o 7–10 % vstupní hmotnosti. V té souvislosti je vhodné pacienta upozornit, že snížení hmotnosti již o 5–10 % snižuje výrazně zdravotní rizika.
Samostatné rozhodnutí pacienta o postupu v redukci hmotnosti je zcela zásadní a je třeba ho respektovat. Pacient je v procesu hubnutí sám sobě terapeutem. Odborník působí jen jako motivační činitel či konzultant s cílem pacienta podpořit a nasměrovat.
Součástí každé konzultace by mělo být téma motivace. Pacienti mají zájem hubnout z estetických, sociálních, rodinných, zdravotních či jiných důvodů. Obecně platí, že jakákoliv motivace je správná a je třeba ji podpořit.
Pacienty zároveň vedeme je k uvědomění, že se jedná o chronické onemocnění a kontrola hmotnosti bude vyžadovat celoživotní pozornost.
(lkt)
Zdroj: Davidová J., Drábková M., Seberová D. Poradenství snižování nadváhy a léčba obezity. Doporučený postup. Česká lékárnická komora, 25. září 2018. Dostupné na: www.lekarnici.cz/getattachment/Pro-verejnost/PORADENSTVI-KONZULTACE/PORADENSTVI---KONZULTACE/Poradenstvi-snizovani-nadvahy-a-lecba-obezity/DP-obezita-2017-03-02-(1).pdf.aspx
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.