Kdy doporučit užívání doplňků stravy s vitaminy a minerály?
Řada pacientů klade lékařům a lékárníkům otázku, zda mají užívat doplňky stravy s vitaminy a minerály, popřípadě jaké a v jakých dávkách. Profesorka JoAnn E. Mansonová z Lékařské fakulty Harvardovy univerzity v Bostonu připravila spolu se svými kolegy článek, který by měl zdravotníkům pomoci na tyto otázky odpovědět.
Kdy a proč doporučit suplementaci
Vitaminy a minerály užívá jako doplňky stravy v USA skoro polovina populace, obvykle s cílem předejít nemocem. Většina randomizovaných kontrolovaných studií však jejich přínos v primární ani sekundární prevenci neprokázala (pokud nešlo o choroby přímo související s deficitem těchto mikronutrientů).
Pokud máme pacientům poradit ohledně užívání vitaminových a minerálových doplňků, je třeba v první řadě zdůraznit, že tyto přípravky nenahradí zdravou a vyváženou stravu. Mikronutrienty z potravy jsou v organismu lépe vstřebávány a jsou spojeny s nižším potenciálem nežádoucích účinků. Rutinní suplementace vitaminů a minerálů není u obecné dospělé populace doporučena. Cílená suplementace však může být žádoucí u rizikových skupin.
Těhotenství
Ženy, které chtějí otěhotnět nebo jsou v prvním trimestru těhotenství, by měly užívat kyselinu listovou (0,4–0,8 mg/den) v rámci prevence defektů neurální trubice plodu. Těhotným ženám je také vhodné doporučit stravu bohatou na železo. Doplňky s vápníkem by mohly snížit riziko gestační hypertenze a preeklampsie, což je ale potřeba doložit ve větších studiích, podobně jako přínos suplementace vitaminem D.
Osoby středního a vyššího věku
U některých osob ve věku nad 50 let dochází k nedostatečné absorpci vitaminu B12. Pro pokrytí denní doporučené dávky 2,4 μg je vhodné doporučit vitamin B12 ve fortifikovaných potravinách.
Doporučená dávka vitaminu D pro zachování zdraví kostí činí 600 IU/den pro osoby do 70 let věku a 800 IU/den pro osoby starší 80 let.
Denní příjem vápníku by měl dosáhnout 1000 mg u mužů ve věku 51–70 let a 1200 mg u žen této věkové kategorie a u osob starších 70 let. Tuto dávku je vzhledem k riziku ledvinových kamenů a kardiovaskulárních onemocnění při nadměrném přísunu vápníku vhodnější pokrýt potravinovými zdroji.
Nedávná metaanalýza ukázala, že vápník v dávce do 1000 mg/den v kombinaci s vitaminem D od 800 IU/den mohou snížit riziko zlomenin a úbytku kostní hmoty u žen po menopauze a u mužů ve věku nad 65 let.
Probíhající velká 4letá studie hodnotí přínos multivitaminové a multiminerálové suplementace v primární prevenci maligních nádorů a kardiovaskulárních chorob.
Konkrétní onemocnění
- Pacienti po bariatrické operaci potřebují suplementaci vitaminy rozpustnými v tucích (ADEK), vitaminy skupiny B, železem, vápníkem, zinkem a mědí.
- U pacientů s perniciózní anémií je doporučena suplementace vitaminem B12 (1–2 mg/den p. o. nebo 0,1–1 mg/měsíc i. m.).
- U nespecifických střevních zánětů a celiakie jsou doporučeny vitaminy skupiny B, vitamin D, zinek a hořčík.
- Pacienti s osteoporózou by měli užívat vitamin D, vápník a hořčík.
- V případě věkem podmíněné makulární degenerace je namístě suplementace antioxidačními vitaminy, zinkem a mědí.
- Při dlouhodobém užívání inhibitorů protonové pumpy se doporučuje podávat vitamin B12, vápník a hořčík, při dlouhodobém užívání metforminu vitamin B12.
- U osob s omezenými nebo nevhodnými stravovacími návyky pak může být přínosem podávání multivitaminových/multiminerálových přípravků.
Pozor na interakce
Při kontrole medikace pacienta je třeba se dotázat i na užívání doplňků stravy, aby bylo možné posoudit případné interakce s jinými léčivy.
(zza)
Zdroj: Manson J. E., Bassuk S. S. Vitamin and mineral supplements: what clinicians need to know. JAMA 2018 Feb 5, doi: 10.1001/jama.2017.21012 [Epub ahead of print].
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.