Důležité otázky a odpovědi, které se týkají hemoroidů
Jak dělíme hemoroidální nemoci?
Existují dva typy hemoroidů – vnější a vnitřní. Vnější hemoroidy jsou hlavně v oblasti kolem řitního otvoru. Vnitřní hemoroidy vznikají hlouběji v konečníku. Vnitřní hemoroidy zpravidla nebolí a projeví se krvácením z konečníku, případně svěděním nebo pocitem tlaku. V pokročilejším stadiu onemocnění může dojít k vyhřeznutí vnitřních hemoroidů ven. Nejprve je možné po stolici vyhřezlé hemeroidy prsty zatlačit zpět, později je tento stav stálý.
Jaký je rozdíl mezi vnějšími a vnitřními hemoroidy?
Především v bolestivosti. V oblasti vnějších hemoroidů je mnoho nervových zakončení, kdežto v místě vnitřních hemoroidů nejsou. Vnější hemoroidy jsou proto mnohem častěji doprovázené bolestí.
Kterých aktivit se vyvarovat?
Jakékoliv dlouhé sezení a usilovná námaha v nevhodných polohách nejsou u hemoroidální nemoci vhodné.Vyhýbáme se dlouhému sezení na bobku, vysedávání a tlačení na toaletě a déletrvajícím sportovním aktivitám, jako je cyklistika, jízda na motorce a na koni nebo vzpírání. Pokud máme sedavé zaměstnání, děláme časté přestávky a zvážíme zakoupení vhodného sedátka, které uleví namáhaným partiím.
V jakém stadiu přicházejí pacienti do ambulance proktologa nejčastěji?
Přicházejí ve všech stadiích, přičemž mnoho lidí tyto obtíže dlouhodobě odkládá nebo ignoruje. Časté je zlehčování situace a neléčení se vůbec nebo pouze prostřednictví přípravků, které „podědili“ nebo jim je někdo z rodiny či přátel poradil.
Jaké jsou komplikace neléčených hemoroidů?
Nejčastěji se vyskytuje krvácení z vnitřních hemoroidů a perianální trombóza u zevních hemoroidů. U pokročilejších stupňů (3. a 4.) nemoci se také mohou vyskytnout záněty hemoroidů i zanícení v oblasti řitního otvoru. Časté jsou i poruchy vyprazdňování vedoucí k odkládání chození na toaletu, což může vést až k zánětu tlustého střeva, popřípadě k většímu krvácení.
Je vhodné u hemoroidů užívat volně prodejná léčiva na posílení cév?
Ano, hemoroidální nemoc znamená abnormální zvětšení žilních pletení v oblasti konečníku a řitního otvoru a může být prvním příznakem žilního onemocnění. Nasazení volně prodejných přípravků, například s přírodními flavonoidy (Diozenu), mírní příznaky a přináší úlevu.
Zajímavým zdrojem informací pro vás může být i nedávná online poradna, v níž odpovídal na dotazy čtenářů proktolog MUDr. Petr Majtan, viz https://www.ulekare.cz/poradna-lekare/prolaps-anu-439377.
Zdroje:
Doporučené diagnostické a terapeutické postupy pro všeobecné praktické lékaře. ČLS JEP. 2021
Rozhovor s proktologem MUDr. Pavlem Maškem. Dostupné na
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.