Možnosti lokální léčby atopické dermatitidy a zmírnění pruritu díky působení kyseliny chlorné a chlornanu sodného
Atopická dermatitida (AD) je chronické relabující zánětlivé kožní onemocnění, které se objevuje v dětském věku a může perzistovat až do dospělosti. Z projevů má významný negativní dopad na kvalitu života pacientů především pruritus, pro jehož zmírnění je účinná lokální aplikace kyseliny chlorné (HClO) nebo chlornanu sodného (NaClO).
Etiologie a diagnostika atopické dermatitidy
Etiologie AD je pravděpodobně multifaktoriální. Riziko navyšuje genetická predispozice, zjevná je i spojitost s astmatem a alergickou rinitidou. Rovněž je znám vliv řady vnějších faktorů (nylonové oblečení, prach, šampony, znečištěné ovzduší, změkčovadla, chlorhexidin, nikl, ovesné produkty, ...), ale například podíl potravinových alergií a domácích zvířat na vzniku AD je stále diskutován.
Mezi diagnostická kritéria řadíme věk pacienta, predilekční místa výskytu ekzému a anamnézu. Z klinických manifestací potom např. zvýšení hladin imunoglobulinu E, eozinofilii, kolonizaci ekzematické pokožky Streptococcus aureus, xerózu (suchost kůže), ekzematickou dermatitidu a především pruritus.
Pruritus
Svědění u AD je spojeno se změnami v epidermis – její poškození zvyšuje transepidermální ztráty vody, což vede ke xeróze a pruritu. Iritanty pak snáze pronikají skrz stratum corneum a zhoršují celkový stav. V patogenezi pruritu je pak zahrnuto mnoho mediátorů (IL-2, IL-31, substance P, PGE2 ad.), na které je možné cílit léčbu.
Léčebné modality
V rámci terapie je důležitý individualizovaný přístup a kombinace přípravků, která zajistí udržení integrity a funkce epidermální bariéry. Důraz je kladen na symptomatickou úlevu od svědění a kontrolu kožního zánětu. Systémová terapie (antibiotika či imunosupresiva) je vyhrazena pro závažnější případy. Následující přehled látek stručně představuje možnosti lokálně aplikované léčby:
- hydratační látky: volné aminokyseliny, kyselina pyrrolidonkarboxylová, laktát, urea ad.,
- látky opravující bariérovou funkci: okluziva (vazelína, silikony), humektanty (kyselina hyaluronová, glycerin, propylenglykol ad.), lipidové emulze, ceramidy, ichtamol,
- kortikosteroidy,
- nesteroidní imunomodulátory: inhibitory kalcineurinu (takrolimus, pimekrolimus),
- fototerapie: UV záření, případně v kombinaci s psoraleny (PUVA),
- NaClO/HClO.
Kyselina chlorná
NaClO je známou dezinfekční a antibakteriální látkou a bylo potvrzeno, že pravidelné koupele v lázni NaClO výrazně zlepšily ekzematické projevy (skóre EASI). Po naředění vodou sůl přechází na HClO, endogenní produkt respiračního vzplanutí leukocytů, který snížením prozánětlivé aktivity proteáz a exprese interleukinů pomáhá přerušit vznik pruritu. Praktičtější alternativou ke koupelím jsou sprchové gely či hydrogely, v České republice např. přípravek GramaDerm. Obě aplikační formy jsou bezpečné pro dlouhodobé používání a řada studií ukázala, že efektivně mírní pruritus.
(mir)
Zdroj: Lebwohl M. G., Del Rosso J. Q., Abramovits W. et al. Pathways to managing atopic dermatitis: consensus from the experts. J Clin Aesthet Dermatol 2013; 6 (7 Suppl.): S2−S18.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.