6 povzbuzujících zpráv ke COVID-19 aneb šest důvodů k opatrnému optimismu
Navzdory pokračující potřebě preventivních opatření a ochrany před šířením infekce virem SARS-CoV-2 a rostoucím počtům nakažených po celém světě je možné najít povzbudivé zprávy týkající se onemocnění COVID-19, které nás přibližují ke zvládnutí celosvětového vzplanutí této infekce.
1. Opatření proti šíření infekce ve zdravotnických zařízeních fungují
Zkušenosti z Hongkongu ukazují, že důsledná opatření proti šíření infekce v nemocnicích pomáhají předejít nákaze SARS-CoV-2 u zdravotníků. Ve 43 nemocnicích v Hongkongu, kde byla 31. 12. zavedena opatření proti šíření nákazy, bylo během následujících 6 týdnů testováno na infekci SARS-CoV-2 1275 suspektních případů, z nichž bylo 42 potvrzeno (3,3 %). Do styku s těmito osobami přišlo 413 zdravotníků. 11 zdravotníků bylo vystaveno nechráněné expozici s těmito pacienty a podstoupilo 14denní karanténu. Žádný z těchto zdravotníků neonemocněl a nedošlo k žádné nozokomiální nákaze.
Autoři této publikace uzavírají svou práci s tím, že adekvátní prevence přenosu infekce v nemocnici může zabránit přenosu SARS-CoV-2. Klíčová opatření zahrnují odpovídající hygienu rukou, nošení chirurgické masky v nemocnici a řádné užívání pomůcek osobní ochrany při péči o pacienta.
2. Prodělaná infekce SARS-CoV-2 zřejmě chrání před opakovanou nákazou tímto virem
Ve studii provedené u primátů Makak rhesus, ve které byla zvířata za 28 dní po iniciální infekci znovu exponována viru SARS-CoV-2, bylo všech 96 následných nazofaryngeálních a análních stěrů negativních. Výsledky potvrdila i pitva. Tato zjištění naznačují, že po zotavení z infekce SARS-CoV-2 nedochází k reinfekci stejným kmenem koronaviru.
3. Potenciální vakcína proti infekci SARS-CoV-2 je již klinicky testována
Národní zdravotní ústav (NIH) v USA zahájil v Seattlu první klinické testování potenciální vakcíny proti SARS-CoV-2. V této studii dostane 45 zdravých dobrovolníků segment genetického kódu tohoto koronaviru. Cílem studie je ověřit bezpečnost vakcíny. Studie začala v pondělí 16. 3. 2020.
4. Rychlou možností v prevenci a léčbě COVID-19 by mohla být pasivní imunizace
Mikrobiologové z amerického Baltimore navrhují využít v boji proti SARS-CoV-2 pasivní imunizaci s využitím séra jedinců po prodělaném onemocnění COVID-19. Tato metoda vyžaduje odběr séra od pacientů s potvrzeným zotavením a přítomností protilátek. Sérum s protilátkami by mohlo být podáváno nejlépe jako profylaxe nejvíce ohroženým skupinám obyvatel nebo v časných fázích onemocnění rizikovým pacientům. Výhodou je rychlá dostupnost tohoto postupu.
5. Byla popsána úspěšná imunitní reakce lidského organismu na infekci SARS-CoV-2
Australští imunologové popsali robustní imunitní reakci u hospitalizované 43leté ženy, která se rychle zotavila z infekce COVID-19. To pomůže určit, která součást imunitní reakce je nedostatečná u závažných případů tohoto onemocnění. Imunitní reakce se plně rozvinula 7.–9. den onemocnění a pacientka byla 11. den propuštěna z nemocnice a 13. den byla bez příznaků. Zvýšená hladina protilátek přetrvávala při vyšetření 20. den po začátku onemocnění.
6. Programy rozšířeného přístupu k antivirotiku remdesivir jsou v jednání
Společnost Gilead Sciences, jejíž tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře vyvinul remdesivir, potenciálně nejslibnější antivirotikum pro léčbu COVID-19, zastavila program poskytování tohoto léku ve specifickém režimu (režim soucitného užívání před schválením přípravku regulačními orgány) a zaměřila se na to jak ho zpřístupnit co největšímu počtu lidí. Kromě probíhajících klinických studií dostalo dosud remdesivir ve specifickém režimu několik stovek pacientů se závažným průběhem COVID-19, včetně 1 pacienta ošetřovaného v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Při exponenciálním nárůstu žádostí o urgentní poskytnutí přípravku z celého světa ovšem tento postup již nestačí k pokrytí potřeb. Gilead chce rychle přejít na programy rozšířeného přístupu k tomuto antivirotiku, které připravuje ve spolupráci s národními regulačními úřady po celém světě. Současně se společnost snaží pokrýt dosavadní žádosti o poskytnutí remdesiviru ve specifickém režimu a přijímá nové žádosti pouze u dětí do 18 let a u těhotných žen.
(zza)
Zdroje:
1. Sandoiu A., Godfrey I. COVID-19: 5 reasons to be cautiously hopeful. Medical News Today, 2020 Mar 21. Dostupné na: www.medicalnewstoday.com/articles/covid-19-5-reasons-to-be-cautiously-hopeful
2. Gilead Sciences statement on access to remdesivir outside of clinical trials. Dostupné na: www.gilead.com/news-and-press/company-statements/gilead-sciences-statement-on-access-to-remdesivir-outside-of-clinical-trials
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.