Levothyroxin a zaměnitelnost přípravků s jeho obsahem
Levothyroxin je syntetický hormon štítné žlázy. Používá se k léčbě pacientů s hypofunkcí štítné žlázy, která postihuje zhruba 1–2 % mladší populace a s věkem její výskyt roste, zvláště u žen. Levothyroxin je lék s úzkým terapeutickým oknem, jeho biologická dostupnost je ovlivněná mnoha různými faktory včetně konzumovaných potravin, léků a nápojů.
Originály, generika a možnosti jejich substituce
V ČR bylo k červenci 2020 registrováno 10 léčivých přípravků s obsahem různého množství levothyroxinu, které však nelze automaticky považovat za vzájemně zaměnitelné, i když to česká legislativa umožňuje. Při registraci léku jsou za originální přípravky považovány látky s vlastní kompletní registrační dokumentací, za generika přípravky bez vlastní kompletní registrační dokumentace, jež při registraci prokazují tzv. bioekvivalenci s referenčním léčivem (obecně 80–120 %, u přípravků s úzkým terapeutickým oknem 90–110 %). Referenčním léčivem pak může být přípravek originální i generický.
V případě levothyroxinu jsou Euthyrox, Eltroxin a Letrox originálními přípravky s vlastní kompletní dokumentací, jejichž vzájemná bioekvivalence tím pádem nebyla zkoumána. Syntroxine je částečným generikem k Euthyroxu (nemá vlastní kompletní dokumentaci, při průkazu bioekvivalence se odkazuje k Euthyroxu jako referenčnímu léku, má ale jinou biologickou dostupnost a liší se i z hlediska vlivu konzumované stravy).
Stanovisko odborných společností
Není tedy divu, že European Thyroid Association (ETA) a Thyroid Federation International (TFI) ve společném prohlášení k zaměnitelnosti levothyroxinu v zemích EU konstatují, že záměna jednoho přípravku za druhý může pacientům způsobovat problémy jak s kompenzací onemocnění, tak s výskytem nežádoucích účinků. K podobným potížím již v minulosti došlo v Dánsku, Nizozemsku či Francii. ETA a TFI proto doporučují pacienty léčit pokud možno stále stejným přípravkem s obsahem levothyroxinu. Pokud je změna nutná, je vhodné po 4–6 týdnech zhodnotit hladiny TSH a FT4 a eventuálně dávku levothyroxinu upravit.
Označení na receptu
Jak již bylo zmíněno, v Česku jsou léčiva s obsahem levothyroxinu v rámci generické substituce zaměnitelná, i když to z výše uvedených důvodů není vhodné. Pokud chce mít předepisující lékař jistotu, že pacientovi bude vydán skutečně předepsaný přípravek, je vhodné na receptu použít příznak „nezaměňovat“.
(epa)
Zdroj: Suchopár J., Prokeš M. Levothyroxin – originály, generika a jejich zaměnitelnost. DMEV 2020; 23 (3): 119−126.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Antibiotika na nachlazení nezabírají! Jak můžeme zpomalit šíření rezistence?
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Ibuprofen jako alternativa antibiotik při léčbě infekcí močových cest
- Prof. Jan Škrha: Metformin je bezpečný, ale je třeba jej bezpečně užívat a léčbu kontrolovat
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie