Lékárníci bez hranic
S projektem Lékaři bez hranic se asi většina lidí – zejména z řad odborné veřejnosti – setkala. Věděli jste však, že se práce pro MSF může týkat i lékárníků? A že i oni sami vedle toho založili svoji vlastní organizaci „bez hranic“?
Pevně ukotvená organizace
Lékaři bez hranic (MSF – Médecins sans frontières) jsou mezinárodní humanitární organizací, která vznikla v roce 1971 ve Francii. V současnosti poskytují ve více než 70 zemích světa odbornou zdravotnickou pomoc lidem v ohrožení a v případě krizí mírní utrpení a snaží se o obnovení samostatnosti místních obyvatel.
Veškeré aktivity organizace se řídí třemi základními principy: neutralita, nezávislost, nestrannost, které jsou ukotveny v Chartě Lékařů bez hranic. Tu se zavazují dodržovat všichni pracovníci po celém světě, kterých je v současnosti okolo 36 tisíc. V roce 1999 byla průkopnická humanitární práce MSF oceněna Nobelovou cenou za mír.
Oficiálním sídlem organizace je Ženeva, o jejích aktivitách a směřování však rozhodují národní a regionální asociace, resp. tzv. operační centra. V dalších státech včetně České republiky se nacházejí sekce nebo pobočky, které tak společně vytvářejí síť zajišťující mj. finanční prostředky i spolupracovníky z řad zdravotníků všech profesí i nezdravotnických profesionálů (např. logistiků).
Farmaceuti mají dvě možnosti
Organizace Lékárníci bez hranic (PSF – Pharmaciens sans frontières) byla založena ve Francii v roce 1985 s cílem získávat od lékáren nevyužitá léčiva pro použití v rozvojových zemích a pomáhat tam vytvořit fungující zdravotní systém. V současnosti má sesterské organizace v Norsku, Kanadě, Německu, Švýcarsku, Švédsku a Dánsku, které rozvíjejí své vlastní projekty po celém světě. Mezi klíčové body jejich práce patří:
- humanitární pomoc a spolupráce na rozvoji,
- zajišťování léčiv s ověřenou kvalitou,
- boj proti padělaným lékům,
- školení a kurzy (uchovávání léčiv, racionální užívání léčiv, hygiena, …) v zemích působení.
Kromě těchto organizací se mohou farmaceuti zúčastnit zahraničních misí přímo pod hlavičkou Lékařů bez hranic. Ti totiž také potřebují zodpovědné a kvalifikované lékárníky pro zajištění a koordinaci distribuce léků (objednání, dodávání, uchovávání, …). Součástí mise může být i vyjednávání s firmami nebo vládními institucemi ohledně dovozu léčiv a v neposlední řadě komunikace s pacienty a školení místních pracovníků. S trochou odvahy může své hranice překročit každý farmaceut.
(mir)
Zdroje:
1. Lékaři bez hranic. Farmaceuti. Dostupné na: www.lekari-bez-hranic.cz/farmaceuti
2. Pharmacists Without Borders Norway. Dostupné na: http://fugnorge.no/english
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Antibiotika na nachlazení nezabírají! Jak můžeme zpomalit šíření rezistence?
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Prof. Jan Škrha: Metformin je bezpečný, ale je třeba jej bezpečně užívat a léčbu kontrolovat
- Ibuprofen jako alternativa antibiotik při léčbě infekcí močových cest
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie