Jak může lékárník pomoci při odvykání kouření?
Kouření a závislost na tabáku je chronické onemocnění, které patří mezi rizikové faktory pro vznik řady chorob (kardiovaskulární nemoci, diabetes mellitus, nádorová a respirační onemocnění). Závislých na tabáku v ČR je přes 2 miliony, na následky kouření ročně zemře na 18 tisíc lidí. Polovina kuřáků umírá o 15 let dříve, než kdyby nekouřili.
Ohrožená skupina
Kuřáci jsou ohroženou skupinou i z hlediska vzniku pooperačních komplikací, ale také průběhu vlastní operace. Nebezpečné je rovněž pasivní kouření, protože na jeho následky zemře v ČR kolem 3 tisíc lidí ročně. Cigaretový kouř je směsí více než 4 tisíc chemikálií. Mezi nimi je asi 100 kancerogenů, mutagenů a toxických látek. Přestat s kouřením tedy má smysl a cenu v každém věku.
Snadno získaná závislost, náročné odvykání
Na začátku kouření dominuje sociální závislost, tedy snaha začlenit se do určité skupiny. Postupně se vyvíjí psychická závislost a později fyzická, která závisí na množství nikotinových receptorů v mozku a je přítomná až v 85 % případů. Kouřením se počet receptorů zvyšuje a ty pak na nedostatek nikotinu reagují abstinenčními příznaky. Nejkritičtější jsou přitom první 3 týdny odvykání, kdy se vyskytuje touha po cigaretě, špatná koncentrace, deprese nebo neklid.
Zbavit se závislosti bez pomoci je velmi obtížné, úspěšnost takových pokusů dosahuje pouze 3–5 %. Úspěšnost lze zvýšit konzultací s odborníkem nebo farmakoterapií, proto lékaři začali zakládat specializovaná centra. Aby dostupnost pomoci kuřákům byla co nejširší, je důležité i zapojení vyškolených lékárníků, kteří pak v lékárnách poskytují odborné poradenství pro odvykající kuřáky.
Konzultační role lékárníka a škála dostupných prostředků
Lékárník během konzultací vysvětlí odvykajícímu kuřákovi princip závislosti a pomocí dotazníku zjistí míru jeho závislosti na cigaretách tzv. Fagerströmovým testem. Kuřák si stanoví „den D“, kdy přestane kouřit, a po dobu 4–12 týdnů by měl užívat náhradní nikotinovou terapii (NTN) pro zmírnění abstinenčních příznaků.
NTN je dostupná ve formě žvýkaček, pastilek, ústního spreje nebo náplastí. Dále na trhu existují trubičky Paipo, které uvolňují aromatické oleje, ale nikoliv nikotin, a navozují tedy pocit cigarety v ústech. Také již existují e-cigarety, které uvolňují nikotin, ale neobsahují jiné zdraví škodlivé látky tak jako běžné cigarety. Nicméně problémem je, že se do těla vstřebává více nikotinu a zatím neexistují studie, které by sledovaly vliv dalších aromatických látek obsažených v e-cigaretách na lidský organismus.
Další možností pomocné terapie během odvykání je bupropion – inhibitor zpětného vychytávání noradrenalinu a dopaminu. Přesný mechanismus snížené potřeby kouřit není znám, ale podává se cca 1–2 týdny před dnem D. Posledním léčivem je vareniklin, parciální agonista nikotinových acetylcholinových receptorů, který byl vyvinut speciálně pro léčbu závislosti na tabáku.
Závěr
Závislost na tabáku je chronické recidivující onemocnění. Existuje však účinná léčba a pomoc, do které jsou zapojeni i lékárníci. Vyškolený lékárník-poradce má za cíl pomoci odvykajícímu kuřákovi, doporučit vhodnou léčbu a poradit s úpravou životního stylu. Odborná pomoc i krátká konzultace může odvykání velmi usnadnit, a má proto velký význam.
(jtr)
Zdroj: Syrová D. Odvykání kouření – jak může pomoci lékárník? Praktické lékárenství 2018; 14 (1): 36−39.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Prof. Jan Škrha: Metformin je bezpečný, ale je třeba jej bezpečně užívat a léčbu kontrolovat
- Ibuprofen jako alternativa antibiotik při léčbě infekcí močových cest
- Masturbační chování žen v ČR − dotazníková studie