#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Digitální nástroje pro každodenní praxi lékárníka

14. 2. 2025

Přesné farmaceutické výpočty jsou základním kamenem bezpečného a efektivního poskytování lékárenské péče. Ať už se jedná o přípravu magistraliter přípravků, výpočet dávkování léčiv pro specifické skupiny pacientů nebo ředění roztoků, jsou tyto procesy závislé na pečlivosti, přesnosti i využití spolehlivých nástrojů. Ačkoliv existují on-line kalkulačky a aplikace určené pro laboratorní i farmaceutické výpočty, jejich dostupnost a integrace do lékárenských softwarů je často omezená. Nabízíme proto stručný přehled možností některých digitálních nástrojů a jejich praktického využití v lékárenské praxi.

Rychlá orientace v dávkování pediatrických přípravků

Pro pediatrii je typické, že se dávky léčivých přípravků vypočítávají podle hmotnosti nebo věku dítěte. Zvláště u tekutých lékových forem, jako jsou sirupy a roztoky, je přesné dávkování naprosto zásadní. Pro rychlou orientaci v doporučeném dávkování je k dispozici přehledný seznam dávkování sirupů a roztoků s obsahem antitusik (levodropropizin, butamirát, dextromethorfan), expektorancií (bromhexin, ambroxol, guaifenesin), mukolytik (acetylcystein) a antihistaminik (dimethinden, desloratadin) i bronchodilatačního fenoterolu. Zahrnuto je rovněž dávkování přírodních léčivých přípravků s obsahem extraktu z břečťanu.

Když je třeba ředit

Ethanol je často používaným rozpouštědlem a konzervačním činidlem. I když Český lékopis 2023 i jeho Doplněk 2024 uvádí pouze Ethanolum 96% (V/V) a Ethanolum anhydricum, distribuuje se i jako 60% a 85%. V praxi se dá setkat s požadavky na přípravu ethanolových roztoků různých koncentrací.

V lékárenské praxi se ethanol navažuje, a při výpočtech je proto nutné zohlednit jeho hustotu, která závisí na koncentraci. Pro usnadnění těchto výpočtů se dá využít on-line kalkulačka na stránce. Stačí zadat požadovanou koncentraci a hmotnost finálního roztoku.

Pro výpočet koncentrací roztoků a směsí lze využít i další on-line kalkulačku. Nabízí široké možnosti výpočtů, včetně stanovení koncentrace z množství jednotlivých složek, výpočtu potřebného množství složek pro dosažení požadované koncentrace a výpočtu koncentrace směsi dvou roztoků.

Výpočet čípkového základu

Čípky jsou pevnou lékovou látkou, ve které je léčivá látka rozpuštěna, suspendována či emulgována v čípkovém základu. Standardní hmotnost čípku pro dospělého člověka je obvykle 2–3 g, zatímco pro dítě činí přibližně 1 g. Při přípravě je nutné vypočítat potřebné množství čípkového základu na základě hmotnosti čípků, množství a typu použitých léčivých látek. Důležitým aspektem je vytěsňovací koeficient použité léčivé látky a také je třeba vzít v úvahu objemovou kontrakci, která nastává během tuhnutí základu. Proto se čípky připravují s určitým nadbytkem a počítá se se ztrátami v rozsahu 2–10 % čípkového základu.

Pro usnadnění výpočtů lze využít on-line kalkulačku, kde je postup jednoduše popsán. Nejprve se započítává celková hmotnost jednotlivých léčiv, poté se doplní vytěsňovací koeficient látky, který je dostupný v připojené tabulce, a nakonec se uvede hmotnost jednoho čípku. Výsledný výpočet již zahrnuje 10% nadbytek základu, což zohledňuje případné ztráty při přípravě.

Nystatin − když se síla mění

Nystatin je polyenové antibiotikum používané k léčbě kvasinkových infekcí a v receptuře se uvádí v mezinárodních jednotkách (IU) vyjadřujících jeho antimykotickou aktivitu. Vzhledem k tomu, že se jedná o produkt fermentace, není aktivita nystatinu konstantní, a mezi jednotlivými šaržemi se proto liší. Pro zajištění správného dávkování a terapeutické účinnosti je proto nezbytné přepočítat hmotnostní navážku (v gramech) na základě aktivity použité substance, která je uvedena na etiketě [IU/mg] a požadavku lékaře.

Do on-line kalkulačky se zadá aktivita nystatinu v IU/mg uvedená na obalu a požadovaná aktivita v IU dle preskripce. Kalkulačka vypočítá potřebnou navážku nystatinu v gramech.

Informace pěkně pohromadě

Mobilní aplikace Mediately pro Android i iOS poskytuje přístup k rozsáhlé databázi léčiv s informacemi o indikacích, kontraindikacích, dávkování, interakcích a nežádoucích účincích. Mezi klíčové funkce patří také možnost kontroly lékových interakcí a tzv. nástroje. Pro klinické lékárníky jsou přínosné zejména dávkovací kalkulátory například pro azithromycin, cefixim, ciprofloxacin a další některé další specifické léčivé přípravky. Pomáhají přizpůsobit dávkování konkrétním potřebám pacienta, ať už jde o dospělé, děti nebo pacienty se specifickými zdravotními omezeními, jako je porucha renálních či jaterních funkcí. Kalkulátory využívají parametry, jako jsou hmotnost, věk, povrch těla či clearance kreatininu, a poskytují výsledky v souladu s aktuálními odbornými doporučeními.

Závěr

Trendy v lékárenství každopádně směřují k digitalizaci, individualizaci léčby a snadnému přístupu k informacím. On-line nástroje a aplikace zefektivňují práci lékárníka a umožňují mu poskytovat kvalitnější, bezpečnější a personalizovanou péči pacientům.

(zemt)

Zdroje:
1. Elektronický receptář individuálně připravovaných léčivých přípravků (IPLP). Dostupné na: www.iplprecept.cz
2. Sládková I. Dělené lékové formy − návody k praktickým cvičením z přípravy léčiv. Dostupné na: www.vovcr.cz/odz/zdrav/142/page00.html
3. Laboratorní průvodce. On-line výpočet koncentrací. Dostupné na: www.labo.cz/mft/koncentrace.php



Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#