Chlape, vy snášíte vejce?
Snad každého muže, který vidí tento rentgenový snímek, napadne jedno slovo: „Au!“ Je to správná asociace a je neuvěřitelné, jak daleko může ureterolitiáza bez větších obtíží dojít. Podrobnosti obsahuje následující kazuistika autorů z polského Štětína.
Snad každého muže, který vidí tento rentgenový snímek, napadne jedno slovo: „Au!“ Je to správná asociace a je neuvěřitelné, jak daleko může ureterolitiáza bez větších obtíží dojít. Podrobnosti obsahuje následující kazuistika autorů z polského Štětína.
Popis případu
54letý muž vyhledal lékaře pro suprapubickou bolest a vytékání moči z kožní píštěle. V anamnéze měl těžký úraz − jako 7letý chlapec jej prodělal na stavbě: jednalo se o četné fraktury pánve, její exenteraci a rupturu močového měchýře. Několik let po rekonstrukci močových cest se mu vytvořil močový kámen, který byl odstraněn otevřenou operací. Po tomto zákroku pacient trpěl retencí moči a byl mu zaveden Folleyův katétr. Pro strikturu uretry byl následně léčen na urologii, kde mu byla provedena chirurgická rekonstrukce. Od poslední operace zaznamenal spontánní vyloučení několika močových kamenů.
Při příjmu byl afebrilní, břicho bylo měkké, bez palpační citlivosti. Goldflamův příznak (citlivost kostovertebrálního úhlu) byl oboustranně negativní. Peritoneum bylo palpačně normální. Na bázi skrota byla hmatná rezistence, pacient udával její přítomnost po dobu 15 let. Prostata nebyla během vyšetření per rectum identifikována. Ledviny byly sonograficky v normě. Analýza moči ukázala přítomnost leukocytů, skiagram pánve potvrdil podezření na přítomnost konkrementu v uretře. Pacient byl hospitalizován a operován.
Z uretry byl vyňat jeden velký kámen a několik malých. Největší kámen měřil 75 × 65 mm. Následně byla vytvořena nová píštěl mezi uretrou a kůží. Divertikl byl ponechán otevřený kvůli zánětu a nemožnosti katetrizace (pro strikturu uretry distálně od divertiklu). Rekonstrukce uretry byla naplánována na jinou dobu.
Diskuse
Nález takto velkých konkrementů je velice vzácný a přístup k jejich odstranění se liší podle zkušeností ošetřujícího lékaře. Obvykle je doporučována otevřená operace, protože extrakce za pomoci endoskopické techniky je přinejmenším obtížná, je-li vůbec možná. Byly však publikovány případy úspěšné litotrypse a následné extrakce u obdobně velkých konkrementů.
Při rozhodování o typu výkonu je třeba vzít v úvahu i další aspekty, které se mohou zdát podružné, ale mají velký sociální význam − při litotrypsi si pacient nemůže konkrement odnést domů a chlubit se s ním v hospodě.
(pez)
Zdroj: Kaczmarek K., Gołąb A., Soczawa M., Słojewski M. Urethral stone of unexpected size: case report and short literature review. Open Med (Wars) 2016; 11 (1): 7−10, doi: 10.1515/med-2016-0002.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Antibiotika na nachlazení nezabírají! Jak můžeme zpomalit šíření rezistence?
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Prof. Jan Škrha: Metformin je bezpečný, ale je třeba jej bezpečně užívat a léčbu kontrolovat
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- Ibuprofen jako alternativa antibiotik při léčbě infekcí močových cest