#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

FMD – Centrum pro správu alertů – změna přihlašování


Published in: Čas. čes. lék., 95, 2023, č. 10, s. 10

V porovnání s jinými zeměmi proběhlo v České republice zavedení všech procesů spojených s „FMD legislativou“ rychle a efektivně. Počet alertů (chybných hlášení) je v ČR velice malý. Problémem tak není vysoká chybovost systému, ale chybějící praktická zkušenost většiny lékárníků s tím, co v případě výskytu alertu dělat. Povinnost daná legislativou je jasná: v případě výskytu alertu se balení léčivého přípravku nesmí vydat pacientovi a musí se umístit do karantény do té doby, než se příčina alertu vyšetří. Karanténou se rozumí fyzické uskladnění takového balení odděleně od ostatních zásob léčivých přípravků a také umístění elektronických informací o tomto balení a alertu do karantény v lékárenském informačním systému (dále „LIS“). 

V praxi se ukazuje, že je větší část alertů vzniklých v lékárně způsobena chybou čtečky (při druhém přečtení kódu je vše v pořádku) nebo nějakou nestandartní operací uvnitř lékárny (chybně uzavřená faktura, převodka apod.). I v těchto případech se musí „alertové“ balení umístit do karantény. Ale pokud lékárník ví, že se stala chyba v lékárně nebo čtečka chybně přečetla kód, může tento alert vyřešit přímo v lékárně. Uzavřít alert jako tzv. chybu koncového uživatele, vyjmout balení z karantény a znovu jej ověřit a vydat pacientovi.

Pro řešení těchto alertů bylo zřízeno Centrum pro správu alertů (Alert management system, AMS). K němu se lze přihlásit buď přes webové rozhraní portal.czmvo.cz/ nebo přímo z lékárenského informačního systému a v něm alert uzavřít. 

Od října 2023 se mění postup pro přihlašování do AMS. Pro zvýšení bezpečnosti bude nutné ověření ve dvou krocích. Poskytovatelé LIS již byli v předstihu osloveni, informováni a změnu zabezpečení do LIS přichystali. Součástí změny je přechod na protokol OAuth 2.0 pro uživatele, kteří využívají komunikaci s AMS přímo z LIS (pomocí API). 

Pro přístup do webového rozhraní AMS NOOL bude také implementováno dvoufaktorové ověřování. Jako druhý faktor bude využit primárně e-mail, volitelně Google Authenticator, výhledově také Microsoft Authenticator (eventuelně i jiný). 

Jde o velmi důležitý krok, který respektuje současný trend posílení bezpečnosti IT systémů. Je také reakcí na závěry bezpečnostního IT auditu (10/2022). 

Změna vyžaduje po provozovatelích lékáren provedení těchto kroků:

1. Registrace do AMS
Doposud se do AMS registrovaly pouze organizace, které chtěly řešit alerty přes webový portál. Nyní je nutné, aby se do AMS zaregistrovali všichni uživatelé NSOL, tzn. i ti, kteří řeší alerty ve svých LIS. Pokud přístup do AMS nemáte, o přístupové údaje lze zažádat e-mailem na adrese: registrace@czmvo.cz.

2. Vygenerování API klíčů pro přístup z LIS (častější způsob práce s alerty a AMS)
Po přihlášení do webového rozhraní AMS je potřeba vygenerovat API klíč (token) a vložit jej přímo do LIS. 
Celý proces pro vygenerování API klíče je detailně popsán v Uživatelském návodu na str. 13, zde: 1url.cz/zuBO9. 

3. Nastavení dvoufaktorového ověřování pro práci s alerty  přes webové rozhraní
Jako druhý faktor bude využit primárně e-mail, volitelně Google Authenticator, výhledově také Microsoft Authenticator (eventuelně i jiný). Volba typu druhého (či dalšího) faktoru je nastavitelná uživatelem ve Správě uživatelů dané organizace. Postup viz. Uživatelský návod pro webové rozhraní pro koncové uživatele na str. 10., zde 1url.cz/zuBO9.

Většina lékáren využívá připojení k AMS přímo z LIS, proto použije kroky 1 a 2. 
Od 26. října 2023 se bude možné přihlašovat k AMS pouze pomocí dvoufaktorového přihlašování.

Martin Kopecký


Labels
Pharmacy Clinical pharmacology Pharmaceutical assistant

Article was published in

Journal of Czech Pharmacists

Issue 10

2023 Issue 10
Popular this week
Most read in this issue
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#