#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Dagmar Dubská a její pestrý rok na Rozárce


Published in: Čas. čes. lék., 95, 2023, č. 10, s. 9-10

Paní magistro, už rok pracujete jako odborná konzultantka pro Českou lékárnickou komoru? Jak byste tento rok zhodnotila?

Pokud bych měla použít dvě slova, která by uplynulý pracovní rok v ČLnK charakterizovala, tak to byl velmi „PESTRÝ ROK“. 
Jsem člověk, který dopředu rád plánuje, ale byla to pro mě velká změna. Vlastně jsem už nepočítala, že bych se v profesní kariéře vydala jiným směrem než do lékárny a neuvěřitelnou shodou okolností a náhod se objevila pracovní nabídka na pozici odborné konzultantky, pro kterou jsem měla dobré profesní předpoklady a chuť to alespoň na jeden rok vyzkoušet. ­Seznámila jsem se s mnoha novými kolegy, členy představenstva ČLnK, kteří mi pomohli se v nové pozici zorientovat a stále mi při práci pomáhají, včetně právního poradce ČLnK doktora Maršíka. Stala jsem se i součástí pracovního kolektivu sekre­tariátu ČLnK.

Co bylo obsahem vaší práce?

Základem je poradenství v oblasti lékárenství, s dotazy se na mě obracejí nejen kolegové farmaceuti, ale i zákazníci lékáren, pokud se setkají s nějakou nestandardní situací, se kterou potřebují poradit nebo ji vysvětlit. Dále to byla příprava dvou e-learningů ČLnK (Zaměstnanci v lékárně a Školení o zacházení s odpady ze zdravotní péče) a s ní související vzorová dokumentace, která je legislativně vyžadována (například pracovní náplně osob zacházejících s léčivy a dokumentace k zacházení s odpady ze zdravotní péče). V minulém roce jsem měla odborný dohled nad Lékárnickými kapkami jako recenzent odborných článků a odpovědí na dotazy online poradny Lékárnických kapek. ­Aktuálně se nám podařilo zapojit do vedení recenzí novou kolegyni ­PharmDr. Kristínu Krupovou a myslím, že vznikl dobře fungující web s online poradnou, jehož potenciál budeme ještě rozvíjet a více zviditelňovat pro členy ČLnK. Snažím se pravidelně přispívat do časopisu, tak třeba i tam se může objevit nový článek o Lékárnických kapkách.

 

Nebylo té práce moc, jak jste to zvládala?

Již při nástupu jsem byla varována, že práce je víc, než dokáže jeden odborný konzultant zvládnout. A to se mi potvrdilo. ­Myslím, že se hodně věcí a dílčích projektů podařilo uskutečnit, vyřešit a mám radost z každé pozitivní zpětné vazby od lékárníků. Představenstvo ČLnK zpracovalo s koncem mandátu dokument, který vyjmenovává projekty, které byly od roku 2019 zahájeny, rozpracovány, ukončeny, či jsou ve stádiu zrodu. Je to seznam s velkým potenciálem, ale občas k některým položkám seznamu chybí tahoun projektu, nebo by byla potřeba pracovní posila, která by s rozjezdem nebo dotažením konkrétního nápadu pomohla. Pokud se ptáte, zda jsem práci zvládala, tak ano, ale občas za cenu posunutí termínu, a jsem si jistá, že bych uvítala rozšíření pracovního týmu o dalšího odborného konzultanta.

 

Není tajemstvím, že Komora hledá někoho dalšího. Co by měl odborný konzultant znát? Jaké mít zkušenosti a zázemí? 
Odkud by mohl přijít?

Rozhodnutím představenstva ČLnK ze dne 29. 8. 2023 bylo odsouhlaseno snížení počtu volených členů představenstva v nadcházejících volbách na 17, minulé zvolené představenstvo mělo 20 členů. O možnosti rozšíření počtu odborných konzultantů, kteří by byly v pracovně právním vztahu k ČLnK, se jedná v souvislosti s určitou změnou modelu systému práce na projektech v rámci pracovních skupin. Členové představenstva jsou totiž často vedoucími lékáren, aktivními členy dalších uskupení lékárníků a farmaceutických organizací, z toho vyplývá, že občas chybí potřebná časová kapacita na dokončování projektů. Jako jedno z řešení se nabízí možnost rozšíření počtu odborníků, kteří budou v pracovním poměru s ČLnK a kterým se může zadat určitý úkol k vypracování. Kvalifikační požadavky jsou VŠ v magisterském studijním programu farmacie, praxe v oboru, souběžný úvazek v lékárně, znalost MS Office, flexibilita, manažerské předpoklady a velmi dobré komunikační a prezentační dovednosti. Myslím, že nový odborný konzultant by mohl přijít z řad zaměstnanců lékárny, který by měl chuť a ambice aktivně se podílet na činnosti České lékárnické komory, kterého by dokázaly zaujmout určité projekty a práce mimo lékárnu. Farmaceut, který se aktivně zajímá o dění a směřování nejen lékárenské/farmaceutické péče, ale který má zájem se profesně rozvíjet, a třeba i pracovat na zlepšení svých prezentačních a manažerských schopností. 

 

Jak byste si s dalším konzultantem rozdělili práci? 

Byla bych ráda, kdyby se podařilo oslovit člena Komory, který je trochu odlišně odborně zaměřen než já, a který by si našel svůj prostor a cestu. Ráda bych zmínila několik zajímavých projektů, které jsou rozpracované a do kterých by se případný zájemce mohl hned zapojit. Jedná se především o sběr dat z lékáren k hodnocení lékových chyb odhalených při výdeji léčivých přípravků, jejich evidence včetně způsobu intervence (řešení) situace farmaceutem; dále aktivní spolupráce s pracovní skupinou pro celoživotní vzdělávání (příprava nových garantovaných kurzů a seminářů, sběr dat z konzultací prováděných absolventy garantovaných kurzů, vyhledávání projektů ve fondech prevence zdravotních pojišťoven, oslovování sponzorů), aktualizace doporučených postupů ČLnK. Naším společným cílem by bylo zlepšení fungování ČLnK a vnímání její činnosti členskou základnou.

 

O jaké poradenství mají lékárníci – členové Komory největší zájem?

Minulý rok byl ve znamení výpadků léků a s tím souvisejících ­mimořádných dovozů a různých opatření, mimořádných cenových předpisů, hodně dotazů tedy přirozeně souviselo s tím, jak konkrétně v lékárně postupovat. Pravidelně se objevují dotazy na povinnost proškolení po přerušení výkonu povolání farmaceuta, uznání odborné způsobilosti nebo manuál na otevření/uzavření lékárny. Otázky a odpovědi jsou v anonymizované formě zveřejňovány na webu České lékárnické komory. Určitě doporučuji k přečtení a sledování, protože jsou zajímavé a odpověď na ně často nebývá jednoduchá. Uvědomujeme si, že je značný posun prohlížení webu v mobilním zařízení, proto se pokoušíme přenést dotazy i do prostoru sociálních sítí, například do uzavřené facebookové skupiny pro členy. 

S Mgr. Dagmar Dubskou si povídal Zdeněk Pokorný


Labels
Pharmacy Clinical pharmacology Pharmaceutical assistant

Article was published in

Journal of Czech Pharmacists

Issue 10

2023 Issue 10
Popular this week
Most read in this issue
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#