#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Ptáme se předsedkyně České komory farmaceutických asistentů Aleny Šindelářové


Published in: Čas. čes. lék., 94, 2022, č. 12, s. 27

Pravidelně se účastníte kongresů nemocničních lékárníků. Jak k tomu došlo?

Kdy přesně se staly farmaceutické asistentky a asistenti a jejich odborná sdělení nedílnou součástí kongresů nemocničních lékárníků by vám patrně řekl kolega Mgr. Jiří Kotlář nebo některý z dalších hlavních organizátorů kongresů. Několik let byl blok FA pod taktovkou Sekce farmaceutických asistentů ČAS a pro Českou komoru farmaceutických asistentů byl Kongres nemocničních lékárníků místem, kde byla v roce 2019 – několik dní po svém vzniku 11. listopadu – oficiálně představena odborné veřejnosti.

Leitmotivem této svým rozsahem mimořádné vzdělávací akce je problematika týkající se nemocniční lékárenské péče a farmaceutické asistentky i asistenti jsou součástí nemocničních lékáren. Z mého pohledu je tedy přirozené, že se vzdělávací akce takového typu zúčastníme jako posluchači i aktivní účastníci.

A protože komunikace a spolupráce odborných společností a profesních organizací je vždycky tím prvním krokem při její přípravě, stala se ČKFA tvůrcem i moderátorem bloku FA. I tak ovšem hlavní tíha organizace celého kongresu leží na bedrech našich kolegů a kolegyň farmaceutů ze Sekce nemocniční farmacie ČFS ČLS JEP.

Co to farmaceutickým asistentkám přináší a jak to třeba i zlepšuje jejich postavení ve zdravotnickém prostředí?

Co se týká účasti na Kongresu, tak farmaceutickým asistentkám a asistentům jednoznačně přináší velké množství informací užitečných pro jejich každodenní praxi v nemocniční lékárně. Nejde pouze o odborný program a představení novinek mnoha firem, které se podílejí na chodu nemocnic a jejich lékáren. Je to ale také osobní neformální setkání odborníků z různých pracovišť, které má svou důležitost a váhu. Konkrétně pro FA není mnoho jiných příležitostí se potkat v tak širokém plénu a z tak vzájemně vzdálených koutů republiky. Na blok FA proto rádi zařazujeme konkrétní ukázky činností z různých lékáren, někdy i formou připraveného přímého dialogu o konkrétním pracovním výkonu z více pracovišť republiky. Je ovšem pravda, že sehnat přednášející mezi FA není tak úplně snadné. Proto se často tváře u mikrofonu opakují a vzniká tím nepříjemný pocit stereotypu. Určitě by nám pomohla podpora aktivní účasti ze strany našich kolegů a vedoucích.

Co se týká postavení FA ve zdravotnickém prostředí, nedá se obecně bohužel říci, že by bylo nějak reprezentativní nebo alespoň uspokojivé. Pokud ale máte na mysli kontext s Kongresem nemocniční farmacie, pak přímo v nemocniční lékárně, resp. nemocnici lze, pochopitelně za podpory vedení, prezentovat svou profesi dost výrazně. A to jak mezi kolegy ze zdravotnických oborů, tak částečně i směrem k veřejnosti. Jedním z cílů ČKFA je toto plošně změnit k lepšímu. Není to jednoduché – veřejnost vnímá lékárnu jako celek a rozdílnost profese F a FA většinou neřeší. Pro laika nejsme tak „čitelní“ jako například lékař a zdravotní sestra. Ale i na tom se dá pracovat. Rozeznání – identifikace profese FA může vést ke zvýšení zájmu o studium tohoto oboru a to by bylo rozhodně dobře!

Jaký vidíte hlavní problém dneška pro farmaceutické asistenty a asistentky, co by se mělo zlepšit ze všeho nejdřív?

Jak už jsem krátce zmínila výše – z pohledu ČKFA je to především nízký počet absolventů oboru FA, kteří míří do praxe. Dále pak udržení stávajících FA v lékárenské praxi. Naše kolegyně a kolegy FA trápí pochopitelně velká pracovní zátěž, která je v případě naší profese nejen psychická (odborná i sociálně komunikační), ale také fyzická. Když k tomu připočítáme malou pozornost ze strany veřejnosti (neznalost oboru), často nízké platové ohodnocení ve srovnání s dalšími profesemi zdravotnickými i jinými, nesnadnou realizaci celoživotního vzdělávání a třeba i nevšímavost vedoucích, je vyhoření na světě. Reagujeme v současné době na tyto podněty z terénu jen individuálně, ale časem bychom si přáli mít prostor a možnost je řešit napříč všemi segmenty lékárenské péče. Vzhledem k statusu ČKFA to nebude snadné, ale naše profese si to jistě zaslouží.


Labels
Pharmacy Clinical pharmacology Pharmaceutical assistant

Article was published in

Journal of Czech Pharmacists

Issue 12

2022 Issue 12
Popular this week
Most read in this issue
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#