#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Konference o roli lékáren v očkování


Published in: Čas. čes. lék., 94, 2022, č. 12, s. 21

21. listopadu 2022 se v pražském hotelu Hermitage pod záštitou českého předsednictví v Evropské radě konala konference „Promoting the benefits of pharmacy-led vaccination services“ (Propagace výhod očkování v lékárnách). Konferenci zorganizovala společnost Alliance Healthcare společně s Asociací velkodistributorů léčiv (AVEL) a celá akce měla mezinárodní obsazení a probíhala v angličtině. Úvodní slovo přednesli náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček a viceprezident společnosti IQVIA Richard Bergström.

V odborné části zabývající se rolí lékárníků v očkování vystoupil s prvním příspěvkem Loís Lourenço, výkonný tajemník Mezinárodní farmaceutické federace (FIP). Na příkladech mnoha zemí ukázal rychlý rozmach očkování v lékárnách, kde akcelerovalo v době covidové pandemie. V roce 2016 se očkování v lékárnách provádělo v 16 zemích, v roce 2020 ve 36, v roce 2022 už ve 48 zemích. Množství vakcín, které aplikovali lékárníci, se blíží 1 miliardě. Závěrem uvedl, že pokud lékárník může předepsat a aplikovat vakcínu, cesta pacienta k vakcíně se zjednodušuje a zkracuje, což zvyšuje komfort očkovaných.

Jako druhý vystoupil Daniel Horák v pozici předsedy EFPC (European Federation of Pharmacy Chains, Evropská federace lékárenských řetězců), který shrnul situaci v zemích střední a východní Evropy. Zdůraznil především situaci v Polsku nebo pilotní projekt, který se rozjíždí v Rumunsku a v závěru shrnul výhody očkování v lékárnách pro pacienty i celou společnost.

První část konference uzavřel viceprezident ČLnK Martin Kopecký, který přítomným popsal situaci v ČR a výsledky projednávání novely zákona o ochraně veřejného zdraví, která měla umožnit očkování v lékárnách. Představil postoj lékárníků k očkování i výsledky z průzkumu veřejného mínění.

Druhá část konference byla věnována možnostem distribuce vakcín a roli lékáren v očkování. Jako první vystoupil za AVEL Michal Krejsta, který se věnoval několika příkladům z USA, které ukazují roli lékáren a lékárníků během očkovacích kampaní. Zdůraznil trojí roli lékárníků: lékárník jako rádce a motivátor pacientů, lékárník jako partner ostatních očkujících zdravotníků, lékárník jako očkující zdravotník. Následovala Sibilia Quilici, ředitelka Vaccines Europe (Asociace evropských výrobců vakcín) a závěrečné slovo dostal Guilaume Nebout z Aliance Healthcare Europe, který shrnul, na co je třeba se připravit před diskusí o očkování v lékárnách. V první řadě je nutné mít zpracovaný legislativní návrh, dále jasné zařazení lékáren a lékárníků do systému zdravotní péče, připravit školení lékárníků a návrhy na úpravu prostor a vybavení lékárny. Je dobré se poučit ze zkušeností z jiných zemí, komunikovat s laickou i odbornou veřejností a mít podporu od dalších hráčů (výrobci, distributoři, akademická sféra).

S přítomnými kolegy lékárníky jsme se shodli, že 90 % doporučení máme v ČR splněno a připraveno. Chybí „jen“ prosadit změnu v Poslanecké sněmovně.

Rád bych poděkoval organizátorům za uspořádání skvěle odborně obsazené konference a za možnost reprezentovat na ní české lékárníky. Bylo poučné poslechnout si kolegy ze zemí, v nichž už očkování v lékárnách probíhá. Mohli jsme si udělat obrázek, jakým způsobem se podařilo prosadit nové kompetence pro lékárníky v dobách, kdy byla „emancipace“ lékárníků v systémech zdravotní péče teprve v počátcích.

Martin KOPECKÝ


Labels
Pharmacy Clinical pharmacology Pharmaceutical assistant

Article was published in

Journal of Czech Pharmacists

Issue 12

2022 Issue 12
Popular this week
Most read in this issue
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#