#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Poštovní známky vydané u příležitosti mezinárodního kongresu pro dějiny farmacie v Praze


Published in: Čas. čes. lék., 94, 2022, č. 10, s. 33

V září 1971 se v Československu konal 20. mezinárodní kongres pro dějiny farmacie. Bylo to jediné plnohodnotné setkání historiků farmacie „kapitalistického“ Západu a „komunistického“ Východu v období studené války. Zúčastnilo se ho 550 osob z 30 zemí, zaznělo 64 přednášek. Jednou z doprovodných událostí kongresu bylo vydání oficiální emise šesti poštovních známek.

Československá známková tvorba měla tehdy již vysokou úroveň, podílelo se na ní mnoho vynikajících výtvarníků i rytců. Pro vydavatele, jímž byla státní společnost Československá pošta, se jednalo o zajímavou příležitost, jak prezentovat socialistickou známkovou tvorbu. Farmaceutická témata do té doby ještě nikdy nebyla na československých známkách ztvárněna.

Vydání poštovních známek s tématikou kongresu bylo schváleno v červnu 1970. Požadavkem bylo spojit námět z historie farmacie s květenou a faunou, aby byly známky dobře prodejné. Návrhy měl předložit organizační výbor kongresu. V říjnu 1970 bylo rozhodnuto vydat známky v šesti hodnotách. Návrhy zpracoval grafik Jaroslav Lukavský (1924–1984).

Lukavský vyšel ze starší emise sedmi známek z roku 1965, které navrhl Karel Svolinský (1896–1986). Na nich byly zobrazené léčivé rostliny. Stylizace a výtvarné zobrazení rostlin je tak velmi podobné.

Původní koncepci známek z roku 1965 doplnil Lukavský o předměty charakteristické pro farmacii. Během přípravy navrhl Lukavský několik variant známek. Některé z nerealizovaných návrhů jsou dodnes ceněné mezi sběrateli.

Emise vyšla 20. září 1971, v první den kongresu, a obsahuje tyto motivy: známka v hodnotě 30 haléřů – podběl lékařský s dřevěnými lékárenskými stojatkami; 60 haléřů – růže šípková s porcelánovou stojatkou a lahví; 1 československá koruna – hlaváček jarní s váhami a kopistkou; 1 koruna 20 haléřů – kozlík lékařský s hmoždíři; 1 koruna 80 haléřů – čekanka obecná s destilační aparaturou (alembikem); 2 koruny 40 haléřů – blín černý s mlýnkem a třenkou s těrkou. Ve sběratelském systémovém řazení československého nakladatelství filatelistické literatury POFIS dostaly známky pořadové číslo 1914–1919. Známky byly vyrobené technikou rotačního ocelotisku v kombinaci s hlubotiskem. Tisková forma obsahovala 2x 50 známek.

Emise z let 1965 a 1971 spojuje jméno rytce Ladislava Jirky (1914–1986). Vyryl všechny známky v roce 1965 a dvě v roce 1971 (30 h a 1 Kčs 80 h). Dalšími rytci byli Bedřich Housa (1926–2020), který ryl známky 60 h, 1 Kčs 20 h a 2 Kčs 40 h a Miloš Ondráček (1936–), který ryl známku 1 Kčs.

Kromě známek připravila Československá pošta i tři obálky prvního dne ozdobené jedním ze tří motivů (lékárenské lahve, destilační aparatura nebo stojatka s váhami a hmoždířem). Přímo v kongresové budově zřídila Československá pošta zvláštní dočasnou poštovní přepážku, kde se bylo možné známky s obálkami zakoupit a orazítkovat speciálním příležitostným razítkem.

V Československu již nevznikly žádné další známky s farmaceutickou tematikou. Emise z roku 1971 tak zůstává jedinou.

Za spolupráci a poskytnutí obrazových materiálů děkujeme Poštovnímu muzeu a České poště, s. p.

Ladislav SVATOŠ, Richard R. SENČEK, Ladislava VALÁŠKOVÁ


Labels
Pharmacy Clinical pharmacology Pharmaceutical assistant

Article was published in

Journal of Czech Pharmacists

Issue 10

2022 Issue 10
Popular this week
Most read in this issue
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#