#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

NOVÉ NEBO MÉNĚ ZNÁMÉ LÉČIVÉ ROSTLINY


Published in: Čas. čes. lék., 94, 2022, č. 10, s. 36

Solanum nigrum L. – lilek černý (Solanaceae – lilkovité)

Jednoletá, až 50 cm vysoká bylina, s přímou nebo poléhavou lodyhou. Plodem je černá až černofialová bobule. Běžně se vyskytuje v Evropě, kromě Skandinávie, dále ve Střední Asii, Indii, Číně a Japonsku, v Africe zasahuje do Nigérie a Somálska. Zavlečena byla do Astrálie a USA. Rostlina je mírně toxická, přesto lze plody některých variet a odrůd nakládat a konzumovat.

Synonyma: Solanum nigrum var. americanum, Solanum nigrum var. humile

Obecný název: Black Nightshade (angl.), Mokoi (hindi), Schwarze Nachtschatten (něm.)

Sbíraná část: fructus, herba, radix

Droga: Solani nigri herba

Obsahové látky: v nati a nezralých plodech steroidní glykoalkaloidy s převahou α-solaninu (aglykon solanidin), dále solasonin (aglykon solasodin), solamargin a příbuzné baze. Ve zralých plodech obsah α-solaninu a solasoninu klesá a do černa jej zbarvují anthokyany. Steroidní saponiny uttrosid A, B a degalaktotigonin. V celé rostlině fenolové sloučeniny: flavonoid rutin (aglykon kvercetin), volná kyselina galová, katechin, epikatechin i třísloviny obou typů, kyselina kávová a její deriváty. Dále glykoproteiny, polysacharidy, kumarinové deriváty, steroly β-sitosterol a stigmasterol. V oleji ze semen estery nasycených i nenasycených mastných kyselin palmitové, stearové, olejové a linolové.

Účinky a použití: v ajurvédské medicíně je nálev z listu aplikován při horečkách, potížích GIT včetně úplavice, zánětů jater i žloutenky, plody při astmatu, jako projímadlo, ale i ke zlepšení chuti k jídlu, šťáva vylisovaná z čerstvé rostliny při kožních ekzémech a vředech. V Africe je nať upravována jako špenát po varu se solí a opakovaném vylití vody pro odstranění toxických látek.

Odborné studie: Extrakty z listu vykazují antibakteriální účinky v případě druhu Escherichia coli a Staphylococcus aureus i antifungální u druhu Trichophyton mentagrophytes (původce dermatofytózy Tinea corporis). Lihovodné extrakty z nati i plodů vyvolávají u potkanů antidiabetické účinky srovnatelné s metforminem. Preventivně podaný extrakt z plodů má antioxidační (zháší volné radikály) i antiulcerační účinky v případě experimentálních žaludečních vředů vyvolaných u potkanů acetylsylicylovou kyselinou. Hepatoprotektivní účinky vodného extraktu aplikovaného potkanům souběžně s experimentálním poškozením jater tetrachormethanem se projevily snížením sérových hodnot enzymů ALT, AST, ALP a také celkového bilirubinu. Navíc byl in vitro zjištěn i účinek proti viru hepatitidy C. Solanum nigrum je zkoumáno v souvislosti s možností léčby infekce covid-19. Flavonoidy, steroidní saponiny i steroidní glykoalkaloidy patří k látkám schopným interagovat s ACE 2 receptory, blokovat spike glykoprotein koronaviru SARSCoV- 2, inhibovat replikaci viru, bránit cytokinové bouři a zánětům. Cytotoxicita a protinádorová aktivita methanolového extraktu z plodů byla testována na buněčných liniích HeLa (karcinom děložního hrdla) a je spojována s glykoalkaloidy, které vykazují cytotoxicitu i proti buněčným liniím H1299 – (lidský nemalobuněčný karcinom plic), HCT 116 – (karcinom tlustého střeva) a MCF-7 (lidský karcinom prsu). Nově izolovaný solanin A účinkuje u buněčných linií MGC 803 – (lidský karcinom žaludku), Hep G2 – (lidský karcinom jater) a SW 480 – (lidský adenokarcinom tlustého střeva). Protizánětlivé účinky extraktu souvisí s inhibicí indukovatelné syntázy oxidu dusnatého (iNOS), cyklooxygenázy-2 (COX2), tumor nekrotizujícího faktoru-α (TNF-α), interleukinu-6 (IL-6) a interleukinu-1β (IL-1β). Izolovaný α-solanin a příbuzné alkaloidy patří mezi parasympatolytika. Dříve byly aplikovány při léčbě epilepsie. Popisované toxické účinky lilku černého spojené s tachykardií, pocením, nevolností a zvracením odpovídají hlavně kombinaci působení alkaloidů a saponinů. Právě nově izolovaný steroidní saponin uttrosid B vykazuje silnou inhibici proliferace buněčných linií Hep G2 – (lidský karcinom jater) a steroidní saponin degalaktotigonin významnou indukci apoptózy buněčných linií PANC1 (karcinom pankreasu) a A549 (lidský plicní adenokarcinom). Extrakty z plodů omezují průjem vyvolaný u myší ricinovým olejem. Larvicidní účinky extraktu z listů byly zjištěny v případě tropického komára Culex quinquefasciatus, přenašeče viru Zika a flaviviru způsobujícího Západonilskou horečku. Protizánětlivé účinky extraktu z nati jsou využívány při zevní léčbě herpetických infekcí a psoriázy.

Dávkování: denní dávka: odvar z 1–3 g sušené nati bez plodů v 200 ml vody. Aplikace per os nebo formou obkladů.

Nežádoucí účinky a kontraindikace: pro nedostatek informací neužívat během těhotenství (teratogenita solaninu u zvířat) a laktace, nepodávat malým dětem.

Interakce: perorální antidiabetika.

Hlavní zdroje: AISLP; botanika.wendys.cz, Chemical Book, Dostál, J.: Nová květena ČSSR, Academia, Praha 1989; Drugs.com; European Medicines Agency; Google Scholar; Hagers Handbuch der Drogen und Arzneistoffe; Jellin, J. M. et al.: Natural medicines comprehensive database, vyd. 4, Stockton 2002; Liber Herbarum Minor; Medline; Plants for a future; PubChem Compound, Toxnet.

PharmDr. Miloš POTUŽÁK

Obrázek: J. G. Sturm 1796 (Wikipedia), vzorce: autor


Labels
Pharmacy Clinical pharmacology Pharmaceutical assistant

Article was published in

Journal of Czech Pharmacists

Issue 10

2022 Issue 10
Popular this week
Most read in this issue
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#