Portulaca oleracea L. – šrucha zelná (Portulacaceae – šruchovité)
Authors:
PharmDr. Potužák Miloš
Published in:
Čas. čes. lék., 93, 2021, č. 7-8, s. 42
Category:
Jednoletá sukulentní bylina, se stonkem většinou plazivým, výšky nejvýše 30 cm. Je rozšířena po celém světě, pouze původnost na americkém kontinentu je předmětem diskuzí. Vytváří dva poddruhy: Portulaca oleracea subsp. oleracea – šrucha zelná pravá a Portulaca oleracea subsp. sativa – šrucha zelná setá.
Synonyma: Portulaca neglecta.
Obecný název: Lonika (sanskrit), portulák (čes.), Purslane (angl.).
Sbíraná část: folium, herba, semen.
Droga: Portulacae folium, Portulacae herba, Portulacae semen.
Obsahové látky: nasycené mastné kyseliny palmitová a stearová, z nenasycených omega-3 mastných kyselin hlavně kyselina α-linolenová (ALA C18), dále kyselina eikosapentaenová (EPA C20), přičemž EPA je ale považována za fyziologicky výhodnější, z dusíkatých látek dopamin, dopa, adenosin, vyšší obsah noradrenalinu, indolové alkaloidy oleraceiny A–E a oleracimin, dále fialový betacyanin. V celé rostlině kyselina ferulová, citronová, jablečná a oxalová, vitaminy A, B, C (0,03 %), E (α-tokoferol) a provitamin β-karoten, běžné sacharidy glukóza, fruktóza, sacharóza a různé polysacharidy, z minerálů Mg a vysoký obsah Ca, blokujíci přítomnou kyselinu oxalovou. Flavonoidní aglykony kvercetin, kempferol a portulakanony A–D, steroly β-sitosterol a daukosterol, kumariny, třísloviny, glutathion, aminokyseliny a proteiny. Skupinovými testy prokázány kardenolidy a triterpenoidní saponiny.
Účinky a použití: v tradiční medicíně je nať využívána k přípravě salátů a polévek, aplikována ve formě nálevů k „čištění“ krve a zažívacího traktu, včetně antiparasitárních účinků a léčby úplavice i průjmů, dále zánětů průdušek a astmatu, k snížení krevního tlaku, i jako antiskorbutický prostředek, z listů obklady při hemoroidech i různých krvácivých stavech, včetně poporodních, při hadím uštknutí nebo bodnutí hmyzem, ze semen obklady na popáleniny a opařeniny. Pražená semena se užívají jako diuretika a antidysenterika.
Odborné studie. Protizánětlivé a analgetické účinky souvisí s alkaloidy, nenasycenými mastnými kyselinami a steroly. Izolovaný oleracimin inhibuje produkci NO, interleukinu 6 (IL-6) i tumor nekrotizujícího faktoru (TNF-α). Antioxidační působení a zhášení volných radikálů lze vysvětlit komplexem různorodých sloučenin: vitaminů A, C, E, vyšších nenasycených mastných kyselin, alkaloidů, karotenoidů, glutathionu, flavonoidů a dalších fenolových látek. Antioxidanty chrání nejen kardiovaskulární aparát před aterosklerózou, ale i další orgány, včetně jater, kůže, kloubních a svalových struktur před poškozením volnými radikály.
Při experimentech snižovaly betacyaniny u myší projevy neurotoxicity vyvolané D-galaktózou. Došlo k významnému zlepšení paměti a omezení poruch učení. Vysvětlení účinku souvisí se zvýšením aktivity antioxidačních enzymů: katalázy (CAT), glutathionperoxidázy (Gpx), glutathionreduktázy (GR) a superoxiddismutáz (SOD). V porovnání s vitaminem C bylo zlepšení poznávacích schopností po podání betacyaninů výraznější. V testech lihový extrakt vykazoval účinky proti ulcerózní kolitidě. Extrakty z nati i čerstvě lisovaná šťáva upravovala glykemii u diabetu II. snížením rezistence tkání vůči účinku inzulínu. Extrakt v methanolu vykazoval antimikrobiální účinky proti G- druhům Escherichia coli, Neisseria gonorrhea a Pseudomonas aeruginosa, rovněž vůči G+ mikrobům: Bacillus subtilis, Staphylococcus aureus a Streptococcus faecalis, polysacharidy pektinového typu omezovaly penetraci viru Herpes simplex. Ve vodě rozpustná polysacharidní frakce inhibovala in vitro růst rakovinných buněčných linií HeLa (nádor děložního hrdla) a HepG2 (karcinom jater), flavonoidní portulakanon B omezuje růst linií SGC-7901 (lidský karcinom žaludku). Toxicita drogy není dosud dořešena, jedná se o obsah oxalátů a srdečních glykosidů.
Dávkování: 1 lžíce čerstvě nakrájené nati jako součást salátu.
Nežádoucí účinky a kontraindikace: pro nedostatek informací neužívat během těhotenství a laktace, nepodávat malým dětem. Nevhodná pro pacienty trpícími ledvinnými kameny (oxaláty) a při nachlazení.
Interakce: nejsou známy.
Hlavní zdroje: AISLP; botanika.wendys.cz, Chemical Book, Dostál, J.: Nová květena ČSSR, Academia, Praha 1989; Drugs.com; European Medicines Agency; Google Scholar; Hagers Handbuch der Drogen und Arzneistoffe; Jellin, J. M. et al.: Natural medicines comprehensive database, vyd. 4, Stockton 2002; Liber Herbarum Minor; Medline; Plants for a future; PubChem Compound; Toxnet.
PharmDr. Miloš Potužák
Obrázek: ZooFari (Wikipedia), vzorce: autor
Labels
Pharmacy Clinical pharmacology Pharmaceutical assistantArticle was published in
Journal of Czech Pharmacists

2021 Issue 7-8
- FDA Warns Against Self-Monitoring Glucose Using Smartwatches. What About in Czechia?
- Distribution and Localization of Specifically Modified Exosomes Can Improve the Treatment of Muscular Dystrophies
Most read in this issue
- Praktické informace o FMD v lékárnách
- Přeshraniční péče a eRecepty v EU
- Světové dny zdraví červenec – září
- Příznivý efekt orálních probiotik na zdraví ústní dutiny