#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Nové nebo méně známé léčivé rostliny


Published in: Čas. čes. lék., 91, 2019, č. 12, s. 30

Coix lacryma-jobi L. – slzovka obecná(Poaceae – lipnicovité)

Jednoletá jednodomá tropická bylina, dorůstající do výšky 2 metrů. Plodem je vejčitá, asi 5 mm dlouhá obilka. Původní je v jihovýchodní Asii a Malajsii, odkud se rozšířilo její pěstování do Číny, Indie, Brazílie, jižních států USA a tropické Afriky. V ČR lze rostlinu pěstovat ve studeném skleníku nebo volně jako ozdobnou travinu.

Synonyma: Coix chinensis, Coix lacryma, Coix ma-yuen.

Obecný název: Jobovy slzy (čes.), Job‘s Tears (angl.), Wu-tchan (čín.).

Sbíraná část: herba, radix, semen.

Droga: Coicis semen

Obsahové látky: v semeni indolové alkaloidy koixol, koixspirolaktam A,B,C a koixlaktam, diester nenasycených mastných kyselin (C16 a C18) koixenolid, steroly β-sitosterol, stigmasterol, kampesterol a jejich estery, polysacharidy koixany A, B a C, 7 % tuku, 18 % bílkovin, v jejichž molekulách se vyskytují aminokyseliny arginin, leucin, lyzin a tyrozin, 50 % škrobu, vitaminy skupiny B, triterpenoidy, flavonoidy kvercetin, naringenin, jejich deriváty a další fenolické látky.

Účinky a použití: slzovka je pěstována jako pícnina, ­semena v potravinářství slouží k výrobě mouky, cukrovinek i jako náhrada prosa. V lidové medicíně jsou semena využívána při zánětech, včetně močových cest a snížené tvorbě moči, nádorech GIT, diabetu, beri-beri, otocích plic a kloubů i proti střevním parazitům. V tradiční čínské medicíně (TČM) je uváděn tropizmus ke dráze sleziny, plic a ledvin, přičemž droga posiluje slezinu a doplňuje plíce, pročišťuje horkost, vylučuje vlhkost a odstraňuje hnis. Aplikována je při snížené tvorbě moči a vodě na plicích, plicních abscesech a bronchitidě, vředech ve střevech, průjmech, revmatizmu, vodnatých otocích kloubů a šlach. Alkoholický nápoj získaný kvašením semen se doporučuje při revmatizmu.

Odborné studie

Antidiabetické účinky. U diabetických myší zesiluje koixol sekreci inzulínu, přirozeně stimulovanou glukózou a zlepšuje glukózovou toleranci i glykemii na lačno. U potkanů s diabetem II ­vyvolaným streptozotocinem, zlepšuje polysacharid koixan inzulínovou rezistenci, pravděpodobně zvýšením aktivity glukokinázy.

Antioxidační účinky. Fenolické látky vykazují silné zhášení volných radikálů. Cytotoxické účinky a apoptóza. Vodný extrakt ze semen, vyvolává apoptózu (řízený zánik buňky) v bu­něčné linii hepatocelulárního karcinomu HepG2, aktivací exprese kaspázy-8, která je součástí apoptické kaskády. Izolované polysacharidy snižují mitochondriální membránový potenciál a vyvolávají apoptózu zprostředkovanou kaspázou-3 a -9.

Centrálně myorelaxační aktivita. Izolovaný koixol vykazuje centrálně myorelaxační a antikonvulzivní účinky. Aktivace makrofágů. Nebílkovinné frakce ze semen aktivují makrofágy prostřednictvím oxidu dusnatého NO. Kancerostatické účinky. Baze koixspirolaktam A, B, C a koixlaktam inhibují buněčné linie karcinomu plic A549 a kolorektálního karcinomu HT29.

Metabolizmus lipidů. Vodné extrakty ze semen snižují sérovou hladinu LDL-cholesterolu a triacylglycerolů, ale zvyšují hladinu HDL-cholesterolu.

Účinky na dýchací cesty. Izolovaný alkaloid koixol inhibuje přímým účinkem na epitelové buňky dýchacích cest expresi mucinového genu MUC5AC a tím i vznik a sekreci mucinu.

Účinky na pohlavní orgány. U krys, kterým byla odstraněna hypofýza, zesiluje koixol odezvu na podávaný FSH (folikuly stimulující hormon), kterou je zvětšování hmotnosti vaječníků i počtu vajíček. Metanolový extrakt z povrchových vrstev semene snižuje produkci testosteronu ve varlatech potkanů.

Léčba hadího uštknutí. Alkoholický extrakt z kořene rostliny inhibuje aktivitu fosfolipázy A2, která je součástí jedu kobry indické. Dostupnost drogy. K dispozici je droga i přípravky.

Dávkování: podle TČM 3x denně 2–4 g prášku z do zlatova upražených semen ve formě pasty nebo kapslí.

Nežádoucí účinky a kontraindikace: pro nedostatek informací neužívat během těhotenství (potencionální abortivum) a laktace, nepodávat malým dětem.

Interakce: indukce nebo inhibice CYP.

Hlavní zdroje: AISLP, BioLib, Chemical Book, Dostál, J.: Nová květena ČSSR, Academia, Praha 1989, Drugs.com, European Medicines Agency, Google Scholar, Hagers Handbuch der Drogen und Arzneistoffe, Jellin, J. M. et al.: Natural medicines comprehensive database, vyd. 4, Stockton 2002, Liber Herbarum Minor, Medline, Plants for a future, PubChem Compound, Toxnet, Wendys.

PharmDr. Miloš Potužák

Obrázek: Francisco Manuel Blanco (Wikipedia), vzorce: autor


Labels
Pharmacy Clinical pharmacology Pharmaceutical assistant

Article was published in

Journal of Czech Pharmacists

Issue 12

2019 Issue 12
Popular this week
Most read in this issue
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#